Açılmayan Bir Bilgisayar Nasıl Onarılır?

Laptop açılmıyor, bilgisayar çalışmıyor mu? Masaüstünüz, dizüstü bilgisayarınız veya tabletiniz başlamadığında ne yapmalısınız?

Bir güne başlamanın gerçekten korkunç bir yolu: Bilgisayarınızdaki güç düğmesine bastığınızda hiçbir şey olmuyor.

Bir bilgisayarın açılmamasının birçok nedeni ve sorunun ne olabileceğine dair genellikle çok az ipucu vardır. Tek belirti genellikle “hiçbir şeyin işe yaramadığı” basit bir gerçektir. Şimdi gelin, açılmayan bir bilgisayara nasıl çalıştırılır hemen öğrenelim!

İşte yapmanız gerekenler:

 1. Aşağıdaki 1. Adımı okuyun! Bize güvenin, sizi daha iyi hissettirecek.
 2. Bilgisayarınızın nasıl davrandığına bağlı olarak Adım 2‘den 9′a kadar olan en iyi sorun giderme kılavuzunu seçin veya bilgisayarınız bir hata mesajı nedeniyle herhangi bir noktada durursa Adım 10‘u seçin.

NOT: Aşağıdaki sorun giderme kılavuzları tüm PC cihazları için geçerlidir . Başka bir deyişle, masaüstü veya dizüstü bilgisayarınız açılmadığında veya tabletiniz açılmadığında bile yardımcı olurlar. Yol boyunca önemli farklılıkları belirteceğiz.

Bu teknikler, Windows 10 , Windows 8 , Windows 7 , Windows Vista ve Windows XP dahil olmak üzere hangi Windows işletim sistemi yüklü olursa olsun uygulanabilir . İlk beş adım, Linux gibi diğer PC işletim sistemleri için bile geçerlidir.

 1. ADIM: Dosyalarınız muhtemelen iyi durumda. Çoğu insan, başlamayan bir bilgisayarla karşılaştığında paniğe kapılır ve tüm değerli verilerinin sonsuza dek yok olacağından endişelenir.
  Bir bilgisayarın başlamamasının en yaygın nedeninin bir donanım parçasının arızalanması veya bir soruna neden olması olduğu doğrudur , ancak bu donanım genellikle bilgisayarınızın tüm dosyalarınızı depolayan bölümü olan bir sabit sürücü değildir .
  Diğer bir deyişle, müziğiniz, belgeleriniz, e-postalarınız ve videolarınız muhtemelen güvendedir – sadece şu anda erişilemezler.
 2. ADIM: Bilgisayar güç belirtisi göstermiyor. Bilgisayarınız açılmıyorsa ve hiç güç almıyorsa bu adımları deneyin – pervane çalışmıyorsa ve dizüstü bilgisayarda veya tablette ışık yoksa ya da masaüstü kullanıyorsanız bilgisayar kasasının önünde.
 • ÖNEMLİ: Henüz bir masaüstü veya harici ekran kullandığınızı varsayarak monitör için endişelenmeyin. Bilgisayar bir güç kaynağı sorunu nedeniyle açılmıyorsa, monitör kesinlikle bilgisayardan hiçbir şey görüntüleyemez. Bilgisayarınız ona bilgi göndermeyi durdurduysa monitörünüzün ışığı büyük olasılıkla kehribar / sarı olacaktır.
 1.  ADIM: Bilgisayar açılır ve sonra kapanır. Bilgisayarınızı açtığınızda hemen kapanırsa bu adımları izleyin.

Muhtemelen bilgisayarınızın içindeki fanların açıldığını duyacaksınız, bilgisayarınızdaki ışıkların bir kısmının ya da tamamının yandığını ya da yanıp söndüğünü göreceksiniz ve sonra hepsi duracaktır.

Ekranda hiçbir şey görmezsiniz ve bilgisayar kendi kendine kapanmadan önce bilgisayardan gelen bip seslerini duyabilir veya duymayabilirsiniz .

NOT: Önceki senaryoda olduğu gibi, eğer varsa, harici monitörünüzün içinde bulunduğu durum hakkında endişelenmeyin. Sizin de bir monitör sorununuz olabilir, ancak henüz tam olarak gidermek mümkün değil.

 1. ADIM: Bilgisayar açılıyor ancak hiçbir şey olmuyor. Bilgisayarınız açıldıktan sonra güç alıyor gibi görünüyorsa ve ekranda hiçbir şey görmüyorsanız, bu sorun giderme adımlarını deneyin.
 • Bu gibi durumlarda, güç ışıkları yanmaya devam eder, muhtemelen bilgisayarınızın içindeki fanların çalıştığını duyarsınız (varsa) ve bilgisayardan bir veya daha fazla bip sesi gelebilir veya duymayabilirsiniz.
  Bu durum, başlamayan bilgisayarlarla çalışma deneyimimizde muhtemelen en yaygın olanıdır. Ne yazık ki, aynı zamanda giderilmesi en zor olanlardan biridir.
 1. ADIM: POST sırasında bilgisayar duruyor veya sürekli olarak yeniden başlatılıyor. Bu kılavuzu, bilgisayarınız açıldığında , ekranda en azından bir şey gösterdiğinde, ancak Power On Self Test sırasında durduğunda, donduğunda veya tekrar tekrar başlatıldığında bu kılavuzu kullanın.
 • Bilgisayarınızdaki POST, arka planda, bilgisayar üreticinizin logosunun arkasında (burada Dell dizüstü bilgisayar ile gösterildiği gibi) gerçekleşebilir veya ekranda donmuş test sonuçları veya başka mesajlar görebilirsiniz.
  NOT: Power On Self Test tamamlandıktan sonra işletim sisteminin yüklenmesi sırasında bir sorunla karşılaşırsanız bu sorun giderme kılavuzunu kullanmayın . Bilgisayarınızın açılmama nedenleriyle ilgili Windows ile ilgili sorunları giderme, aşağıdaki bir sonraki adımla başlayın.
 1. ADIM: Windows yüklenmeye başlar ancak bir BSOD’de durur veya yeniden başlar. Bilgisayarınız Windows’u yüklemeye başlar ancak ardından durur ve üzerinde bilgilerin bulunduğu mavi bir ekran görüntülerse, bu adımları deneyin. Mavi ekran görünmeden önce Windows açılış ekranını görebilir veya göremeyebilirsiniz.

Bu tür bir hataya DURDURMA hatası denir, ancak daha yaygın olarak Mavi Ölüm Ekranı veya BSOD olarak adlandırılır. Bir BSOD hatası almak, bir bilgisayarın açılmamasının yaygın bir nedenidir.

ÖNEMLİ: BSOD ekranda yanıp sönse ve söylediklerini okumak için size zaman vermeden bilgisayarınız otomatik olarak yeniden başlatılsa bile bu sorun giderme kılavuzunu seçin.

 1. ADIM: Windows yüklenmeye başlar ancak hatasız durur veya yeniden başlatılır. Bilgisayarınız açıldığında, Windows’u yüklemeye başladığında, ancak daha sonra herhangi bir hata mesajı oluşturmadan donduğunda, durduğunda veya yeniden başlatıldığında bu adımları deneyin.

Durdurma, donma veya yeniden başlatma döngüsü, Windows açılış ekranında veya hatta yanıp sönen bir imleç varken veya yokken siyah bir ekranda gerçekleşebilir.

NOT: Power On Self Test’in hala devam ettiğinden ve Windows’un henüz önyükleme yapmaya başlamadığından şüpheleniyorsanız, bilgisayarınızın neden açılmayacağına dair daha iyi bir sorun giderme kılavuzu, yukarıdan Bilgisayar Duruyor veya Bu İşlem Sırasında Sürekli Yeniden Başlıyor olabilir. POST . Bu ince bir çizgi ve bazen söylemesi zor.

ÖENMLİ: Bilgisayarınız başlamazsa ve bir mavi ekran yanıp söner veya ekranda kalırsanız, Mavi Ölüm Ekranı yaşıyorsunuz demektir ve yukarıdaki sorun giderme kılavuzunu kullanmalısınız.

 1. ADIM: Windows tekrar tekrar başlangıç ​​ayarlarına veya ABO’ya döner. Bilgisayarınızı her yeniden başlattığınızda Başlangıç ​​Ayarları (Windows 8, burada gösterilmiştir) veya Gelişmiş Önyükleme Seçenekleri (Windows 7 / Vista / XP) ekranı dışında hiçbir şey görünmediğinde ve Windows başlatma seçeneklerinden hiçbiri çalışmadığında bu kılavuzu kullanın.
 • Bu durumda, hangi Güvenli Mod seçeneğini seçerseniz seçin, bilgisayarınız sonunda kendi kendine durur, donar veya yeniden başlar, ardından kendinizi Başlangıç ​​Ayarları veya Gelişmiş Önyükleme Seçenekleri menüsünde bulursunuz.
  Bu, probleminizi çözmek için Windows’un yerleşik yollarını kullanmaya çalıştığınız, ancak onlarla hiçbir yere varmadığınız için bilgisayarınızın açılmayacağı özellikle sinir bozucu bir yoldur.
 1. ADIM: Windows, oturum açma ekranında veya sonrasında duruyor veya yeniden başlıyor. Bilgisayarınız açıldığında bu sorun giderme kılavuzunu deneyin, Windows oturum açma ekranını gösterir, ancak burada veya daha sonra herhangi bir zamanda donar, durur veya yeniden başlar.
 • Durdurma, donma veya yeniden başlatma döngüsü Windows oturum açma ekranında, Windows oturumunuzu açarken veya Windows’un tam olarak yüklenmesine kadar herhangi bir zamanda gerçekleşebilir.
 1. ADIM: Bir hata mesajı nedeniyle bilgisayar tam olarak başlamıyor. Bilgisayarınız açılır, ancak herhangi bir noktada durur veya donarsa herhangi bir tür hata mesajı gösterirse, bu sorun giderme kılavuzunu kullanın.

Hata mesajları, POST sırasında da dahil olmak üzere, bilgisayarınızın önyükleme işlemi sırasında, Windows’un yüklenmesi sırasında herhangi bir zamanda, Windows masaüstünde görünene kadar herhangi bir aşamada mümkündür.

Leave a Reply