Blog Nedir? | Blog Açmak için Gerekenler

Blog nedir, blog nasıl yazılır, gibi sorular bu dönemlerde pek çok kullanıcının merak ettiği sorular arasında yer alıyor. Özellikle evde kaldığımız bu dönemlerde, boş vaktimiz ve kendimize ayırdığımız süre daha da arttı. Bu yüzünden de bugün sizlere ilk olarak, blog nedir? Sorusuna cevap vereceğiz.

Blog Nedir ve Ne İşe Yarar?

Blog, internet aracılığı ile düşüncelerimizi ifade etmeye yarayan bir platformdur. Hatta blogların birer dijital günlük olduğunu da söyleyebiliriz. Blog yazılarında çok merak edilen bir soruya cevap verebilir, en çok aranılan konularla ilgili bilgi verici içerikler yayınlayabilir veya mesleğinizle alakalı paylaşımlarda bulunabilirsiniz. Peki, blog nedir ve blog türleri nelerdir?

  • Kişisel Bloglar: Kişisel bloglar, en yaygın blog türüdür. Kişisel deneyimlerin aktarıldığı yazılar paylaşılır. Kişisel bloglar, aşağıdaki blog türlerini de içerisinde kapsar. Örneğin, blog sitenizin içerisinde; gezi, teknoloji, spor, eğitim vb. kategorilere de yer verebilirsiniz.
  • Gezi Blogları: Gezi blogları; gezilen ülkelerin veya şehirlerin anlatıldığı, gezi deneyimlerinin aktarıldığı blog türüdür. Gezi blogunda, yolculuk ile ilgili her türlü konuya yer verebilirsiniz. Örneğin, “pasaport nasıl alınır?”, güzel bir blog içeriği olabilir 🙂
  • Moda Blogları: Kadın ve erkek giyim modasına uygun içerikler üretebileceğiniz moda blogları; kadın moda blogları ve erkek moda blogları olarak ikiye ayrılır. İsterseniz herhangi bir ayrım yapmadan, hem kadın hem erkek modasına dair içerikler paylaşabilirsiniz. Moda bloglarında; kadın, erkek, sağlık, güzellik, moda, giyim, diyet, yaşam veya yemek kategorilerine yer verebilirsiniz. Kategorileri ilgi alanlarınız doğrultusunda artırabilir veya azaltabilirsiniz.
  • Teknoloji Blogları: Teknolojik gelişmelerin anlatıldığı teknolojik bloglarda; sosyal medya, e-ticaret, dijital pazarlama, teknoloji haberleri gibi daha pek çok konu hakkında içerikler hazırlayabilirsiniz.
  • Spor Blogları: Spor blogları ise, aktif olarak spor ile ilgilenen kişilerin tercih ettiği blog türüdür. Spora dair her şeye yer verebileceğiniz bu blog çeşidi ile müşteri bile kazanabilirsiniz. Kişisel reklamınızı da yapmanıza fırsat tanıyan blog yazıları, potansiyel müşterilerinize de ulaşmanızı sağlayacak.
  • Eğitim Blogları: Eğitim sektörü ile alakalı kişilerin en iyi örneklerini verdiği eğitim bloglarında; kitap önerileri, çalışma programı, çıkmış sorular, üniversitelerin taban puanları ve sınav konuları gibi daha pek çok içeriğe ulaşabilirsiniz.
  • Diğer Bloglar: Diğer diye adlandırdığımız blog türünde ise, genellikle farklı meslek dalları ile alakalı oluşturulan blog siteleridir. Örneğin; kırtasiye, matbaa, dijital baskı gibi daha pek çok meslek grubuna ait oluşturulan bloglardır. 

Blog Nasıl Açılır ve Blog Sitesi Kurma

Yukarıda detaylı olarak açıkladığımız blog nedir ve blog türlerinden sonra sıra, ilgi alanınıza göre blog türü seçmeye geliyor. Uygun olan blog türünü seçtikten sonra, blog nasıl açılır ve blog sitesi kurma gibi sorularınızı cevaplamaya çalışacağız. Mesela, gezi blogu kurmaya karar verdiğini varsayalım.

Öncelikli olarak, gezi blogunuzda neler olması gerektiğini kafanızda kurgulamalısınız. Blog sayfası nasıl olmalı ve nasıl bir blog teması istiyorsunuz buna karar verin. Karar verdikten sonra da blog sitesi kurma çalışmalarına başlayabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Blog Yazarak Para Kazanılır Mı?

Hemen olmasa bile, blog yazıları yazarak para kazanabilirsiniz. Tabii ki öncelikle bir internet sitesi kurmalısınız. Blog para kazanmak için, düzenli içerikler üretmeli ve yazılarınızı okuyacak bir kitle edinmelisiniz. Sosyal medyayı da aktif kullanarak, sitenizin bilinirliğini artırabilirsiniz. Ancak, blog para kazanmak sanıldığı kadar da kolay olmadığını söyleyebiliriz. Blog sitesi kurma çalışmalarından sonra, siteniz organik trafik almaya başlayacak ve Google tarafından sitenizde reklamlar yayınlanmaya başlayacak. Ardından da para kazanmaya başlayabilirsiniz!

Ücretsiz Blog Kurabilir Mi?

Ücretsiz blog kurma tabii ki mümkün. Alan adı ve hosting (barındırma) ücreti ödemeden blogunuzu açabilirsiniz. Blogger.com adresinden ücretsiz site kurabilirsiniz. Ancak alan adınızın (domain) blogspot.com uzantısı ile kurulacağını da unutmayın. Örneğin, “abc.blogspot.com” şeklinde bir site adına sahip olacaksınız.

Leave a Reply