E-Ticaret İşletmesi Türleri Nelerdir?

E-ticaret web sitelerini sınıflandırmanın birçok yolu vardır. Pek çoğumuzun duyduğu ancak ne anlama geldiğini bilmediği B2C, B2B, C2B nedir, ne anlama gelir, hangi markalar bu işletme türüne dahildir, hepsini yazımızda açıklıyoruz!

E-ticaret İşletmelerini Sattıklarına Göre Sınıflandırmak

Genellikle çevrimiçi satılan ürün ve hizmetlerle başlayalım. Aşağıda, sattıklarına göre e-ticaret tüccarlarının bir listesi bulunmaktadır.

1. Fiziksel Mal Satan Mağazalar

Bunlar tipik çevrimiçi perakendecilerinizdir. Kıyafetler, mobilyalar, aletler ve aksesuarlar fiziksel eşyalara örnektir. Alışveriş yapanlar, mağazaların web sitelerini ziyaret ederek, alışveriş sepetlerine ürün ekleyerek ve bir satın alma işlemi yaparak çevrimiçi mağazalardan fiziksel ürünler satın alabilirler. 

Alışveriş yapan kişi bir satın alma işlemi gerçekleştirdikten sonra mağaza, ürünleri kapısının önünde teslim eder. Müşterilerin çevrimiçi satın alma yapabilecekleri ancak ürünleri almak için mağazaya kendilerinin gittikleri çevrimiçi mağazalar da vardır .

2. Hizmet Tabanlı E-Satıcılar

Ürünlerin yanı sıra hizmetler çevrimiçi olarak da satın alınabilir. Çevrimiçi platformlar aracılığıyla eğitimcileri, serbest çalışanları ve danışmanları her işe aldığınızda, hizmet tabanlı e-satıcılarla iş yapıyorsunuz.

Fiver’ın açılış sayfası.

Hizmetler için satın alma süreci satıcıya bağlıdır. Bazıları, hizmetlerini web sitelerinden veya platformlarından hemen satın almanıza izin verebilir. Bunun bir örneği, serbest çalışan bir pazar yeri olan Fiverr.com’dan geliyor. Fiverr’dan hizmet satın almak isteyen kişiler, satıcı hizmetlerini sunmadan önce web sitesinde bir sipariş vermelidir.

3. Dijital Ürünler

E-ticaret işlemleri internet üzerinden yapılır, bu nedenle e-ticaret alanında ürünler genellikle “e-mal” olarak anılır. Dijital ürünler terimi, e-kitaplar, çevrimiçi kurslar, yazılımlar, grafikler ve sanal ürünler dahil olmak üzere dijital formattaki tüm öğeleri ifade eder.

Dijital ürünler satan perakendecilere örnek olarak Coursera (bir çevrimiçi öğrenme platformu) ve Sesli Kitaplar (sesli kitap satın alabileceğiniz bir web sitesi) verilebilir. 

E-ticareti İlgili Taraflara Göre Sınıflandırmak

İşleme katılan taraflara bakmak, e-ticaret sitelerinin sınıflandırılmasının başka bir yoludur. Bunlar tipik olarak şunları içerir:

1. İşletmeden tüketiciye (B2C) 

Adından da anlaşılacağı gibi, B2C e-ticaret modeli işletmeler ve bireyler arasındaki bir işlemi temsil eder. B2C e-ticaret, hem fiziksel hem de çevrimiçi perakendeciler arasında en yaygın iş modelidir.

Nike, Macy’s, IKEA ve Netflix, B2C e-ticaretiyle uğraşan şirketlere örnektir.

IKEA’nın açılış sayfası.

2. İşletmeler arası (B2B) 

B2B e-ticaret modelinde her iki taraf da işletmelerdir. Bu tür bir işlemde, bir işletme diğerine ürün ve / veya hizmet sağlar.

Uzak işletmeler arasında iletişim için bir platform olan Slack ve işletmeler için bulut tabanlı bir muhasebe yazılımı olan Xero , B2B şirketlerine örnektir.

3. Tüketiciden işletmeye (C2B) 

C2B iş modeli, şirketlerin değer sağlayan geleneksel işletmeden tüketiciye modelinin aksine, bireylerin işletmeler için değer yarattığı bir işlemi temsil eder. Tüketiciler şirketlere ürün ve / veya hizmetler sağlar, projeler üzerinde işbirliği yapar ve nihayetinde işletmelerin karlarını artırmalarına yardımcı olur.

Uzaktaki çalışanları ve şirketleri birbirine bağlayan serbest bir platform olan Freelancer, iki tarafı C2B işlemlerine katılmaya getiren bir şirket örneğidir.

Serbest yazarın açılış sayfası.

4. Tüketiciden tüketiciye (C2C) 

C2C e-ticareti, ilgili iki taraf birbiriyle ticaret yapan tüketiciler olduğunda gerçekleşir. eBay ve Craigslist , bireylerin birbirlerine ürün alıp sattıkları çevrimiçi pazar yerlerinin örnekleridir.

5. Devletten işletmeye (G2B) 

G2B e-ticaret modelleri, hükümet şirketlere mal ve hizmet sağladığında gerçekleşir. Devlet tedarikleri, veri merkezleri ve e-öğrenme, G2B e-ticaretinin tüm örnekleridir.

6. İşletmeden devlete (B2G) 

B2G modeli, devlete mal ve hizmet sağlayan şirketleri ve işletmeleri ifade eder. Örneğin OpenGov , hükümetlere iletişim, raporlama ve bütçe oluşturma için bulut tabanlı platformlar sunan bir şirkettir.

7. Tüketiciden devlete (C2G) 

Tüketiciler her vergi, sağlık sigortası, elektronik fatura ödediklerinde veya kamu sektörü ile ilgili bilgi talep ettiklerinde C2G ile ilgileniyorlar. 

G2C veya C2G gibi modeller yalnızca en gevşek tanımıyla e-ticaretin bir parçası olsa da, size e-ticaret sınıflandırması hakkında genel bir fikir vermek için tüm bu bölümleri dahil ettiğimizi unutmayın. Zamanın %80’inde e-ticaretten bahsederken B2C veya B2B modelinden bahsediyoruz. 

E-ticaret platformları: E-ticaretin nerede ve nasıl gerçekleştiğine bir bakış

İnternette satılan ürün ve hizmetlerin yanı sıra web’deki e-ticaret işlemlerinin türlerinden bahsettik. Ancak bu işlemler nerede ve nasıl gerçekleşir?

Cevap: değişir.

Bu bölümde, e-ticaretin gerçekleştiği en yaygın platformlardan bazılarına ışık tutacağız.

En İyi E-ticaret Platformları Nelerdir?

Perakendeciler, alışveriş sepetlerini ve e-ticaret platformlarını kullanarak, ürünlerini ve hizmetlerini sergiledikleri çevrimiçi mağazalar oluşturur. Çevrimiçi bir vitrine sahip olmak, e-ticaret yapmanın en basit yollarından biridir. Çok sayıda e-ticaret çözümü vardır ve işletmeniz için doğru olanı seçmek bütçenize, tercihlerinize ve şirket ihtiyaçlarınıza bağlıdır. Aşağıda şu anda piyasada bulunan en iyi e-ticaret çözümlerini listeledik. 

Shopify

İşte bazı Shopify gerçekleri:

Shopify, dünya genelinde 2.921.565’den fazla web sitesine güç sağlar . 

Shopify, e-ticaret pazar payının %21’ine sahiptir .

Birçok KOBİ arasında popüler bir seçim olan Shopify, müşterilerin etkili çevrimiçi mağazalar oluşturmasına ve işlerini ölçeklendirmesine olanak tanır. Kullanıcı dostu ve sezgisel bir arayüzün yanı sıra tonlarca şablonla oluşturulan bu platform, esnek nakliye ücretleri, otomatik vergiler ve 100’den fazla ödeme ağ geçidi sunar. Shopify, sosyal medya entegrasyonlarına olanak tanır, yerleşik SEO özellikleriyle doludur ve tamamen barındırılır.

Şunun için en iyisi : Hepsi bir arada bir e-ticaret çözümü arayan küçük işletmeler.

Shopify’ın açılış sayfası.

Magento 

İşte bazı Magento gerçekleri:

Magento bugüne kadar dünya çapında 772.000’den fazla web sitesine güç sağladı .

Üzerinde bulunmaktadır entegre 5900 uzantıları Magento ile.

Magento, ölçeklendirmeye hazır orta ölçekli işletmeler tarafından kullanılan oldukça esnek bir e-ticaret çözümüdür. Bu platform, perakendecilerin özel şablonlar, uzantılar ve modüller dahil olmak üzere çevrimiçi mağazalarının tüm yönlerini özelleştirmelerine olanak tanıyan sağlam özellikler sunar. Müşterilerin Magento mağazalarının işlevselliğini daha da genişletmeleri gerekiyorsa, çevrimiçi mağazalarının vizyonunu gerçeğe dönüştürmek için her zaman eklentiler kullanabilirler.

Birçok karmaşık e-ticaret platformu tarafından kabul edilen Magento, müşterilerini, çevrimiçi mağazalarının bakımında yeni başlayanlara yardım etmeye hazır olan Magento ekosisteminde çalışan bir geliştiriciler ve uzmanlar topluluğu oluşturarak destekler.

Şunun için en iyisi: Son derece özelleştirilebilir bir e-ticaret çözümü arayan markalar.

Adobe’nin açılış sayfası.

Satış ekibi

İşte bazı Salesforce gerçekleri:

2020 itibariyle, platformun 150.000 aktif kullanıcısı var .

Salesforce, GSMA Glomo Ödülü – İşletmeler için En İyi Mobil Uygulama, 2017 DMN Ödülleri ve AOTMP Mobilite Ödülleri gibi prestijli ödüllerle birçok kez ödüllendirildi .

Bu tam olarak barındırılan çözüm, bulutta güçlü bir e-ticaret mağazası çalıştırmanıza olanak tanır. Salesforce kullanan tüccarlar, tamamen şirket tarafından barındırıldığı için platform bakımı ve geliştirme konusunda fazla endişelenmek zorunda kalmayacak (bu, özgürlüğünüzü biraz sınırlayabilir).

Salesforce’un güçlü yönlerinden biri, satıcıların fiziksel ve dijital vitrinlerde kolayca satış yapmasına olanak tanıyan özelliklere sahip çok kanallı perakendeciler göz önünde bulundurularak oluşturulmuş olmasıdır.

Leave a Reply