E-Ticaret Nedir?

E-ticaret dünyasına adım atmış deneyimli girişimcilerin bu sektör hakkında öğrenecekleri çok şey var. Bu makalede, her perakendecinin bilmesi gereken temel e-ticaret temellerini ele alacağız, ancak bunu yapmadan önce şu temel soruyu cevaplayalım: 

E-ticaret nedir?

E-ticaret veya elektronik ticaret, internet üzerinden yapılan işlemleri ifade eder. Bireyler ve şirketler çevrimiçi olarak ürün ve hizmet satın aldıklarında veya sattıklarında e-ticaretle uğraşıyorlar. E-ticaret terimi ayrıca çevrimiçi müzayedeler, internet bankacılığı, ödeme ağ geçitleri ve çevrimiçi biletleme gibi diğer faaliyetleri de kapsar. 

Şimdi, önce biraz tarih.

E-ticaret nasıl ortaya çıktı?

İlk e-ticaret işlemi 1994 yılında yapıldı. Phil Brandenberger adlı bir adam Mastercard’ını kullanarak Sting’s Ten Summoners ‘Tales’i internet üzerinden 12.48 $’a satın aldı. Bu özel işlem tarih yazdı ve dünyaya e-ticaret işlemlerine “internetin açık” olduğunun işaretini verdi. Neden? Çünkü şifreleme teknolojisi, internetten satın almayı sağlamak için ilk kez kullanıldı. 

Söylemeye gerek yok, e-ticaret o zamandan beri büyük bir hızla büyüdü. 1990’ların ortalarında Amazon ve Alibaba gibi e-ticaret devlerinin yükselişi perakende sektörünün çehresini değiştirdi. Birçok tuğla ve harç işletmesinin satışlarındaki düşüşe katkıda bulunan küresel internet penetrasyonundan ve finansal sistemin dijitalleşmesinden büyük ölçüde yararlandılar .

E-ticaretin büyümesi perakende iş gücünü de değiştirdi. ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu (BLS), 1997’den 2016’ya kadar e-ticaret sektöründe istihdamın %80 arttığını ortaya koydu . BLS ayrıca e-ticaret işlerinin sayısının büyümeye devam edeceğini ve ABD’de 2026 yılına kadar 450.000’e ulaşacağını tahmin ediyor. 

Bunu hesaba katarsak, e-ticaretin son derece rekabetçi doğasının perakende sektörünü değiştirmeye devam edeceği ve müşterilerin davranışlarını etkileyeceği açıktır. Günümüzde çevrimiçi bir iş kurmak, birçok bilgili girişimci için çekici bir fikir gibi görünmektedir, ancak bu dinamik iş sektörüne dalmadan önce, e-ticaret endüstrisinin temellerini öğrenmeleri gerekir.

Ve bu kılavuz tam olarak bunun için. 

Bu kaynakta, e-ticaret endüstrisine derinlemesine bakacağız – nasıl ortaya çıktığı, ne tür tüccarlar var ve hangi platformların çevrimiçi satışa izin verdiği. Ayrıca, bu sektörde başarılı olmak için nelerin gerekli olduğu konusunda size daha iyi bir fikir vermek için önemli e-ticaret başarı hikayelerine ve başarısızlıklara ışık tutacağız.

İster bir e-ticaret sitesi başlatmak isteyen biri olun, ister halihazırda bir çevrimiçi mağaza işletiyor olun ve sadece sektör hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, rehberimizde çok sayıda külçe bulacaksınız.

Aşağıya dalın veya belirli bir bölüme atlayın:

 • E-ticaret nasıl ortaya çıktı
 • 2020’nin en önemli e-ticaret istatistikleri

2020 için En Önemli E-ticaret İstatistikleri

Çevrimiçi iş yapmakla ilgileniyorsanız, en son e-ticaret istatistiklerini takip etmek önemlidir , çünkü herhangi bir ticari sektörü anlamanın en iyi yolunun somut gerçekler ve verilerden geçtiğini hepimiz biliyoruz.

E- ticaretin tüm dünyada istikrarlı bir oranda büyüdüğünü kanıtlayan 2020 için 99Firms’in E-ticaret İstatistikleri ile başlayacağız . Dahası, uzmanlar perakende e-ticaret satışlarının 2020’de 4,13 trilyon dolara ulaşacağını tahmin ediyor. 

 • 2040 yılına kadar tüm satın alımların % 95’inin e-ticaret yoluyla gerçekleşmesi bekleniyor.
 • Dünyanın en hızlı büyüyen e-ticaret pazarı, 2017’de 672 milyar dolarlık tahmini e-ticaret değeri ile Çin’dir.
 • ABD, tüm internet kullanıcılarının yaklaşık % 80’inin en az bir satın alma işlemi yaptığı en yüksek e-ticaret penetrasyon oranlarına sahiptir.
 • İnsanların çevrimiçi alışveriş yapmalarının en önemli nedeni, 7/24 istedikleri zaman alışveriş yapabilmeleridir.
 • E-ticaret trafiğinin yaklaşık% 43’ü Google aramadan (organik) geliyor. 
 • Yavaş yüklenen web siteleri% 75’lik bir vazgeçme görüyor.

Finance Online’ın “2020 için Veri ve Hisse Piyasası Analizi” , e-ticaretin yalnızca B2C sektöründe gelişmekle kalmayıp, aynı zamanda B2B sektöründe de ölçeklendiğini ve 2020’nin sonuna kadar B2C karlarını bile aşabileceğini gösteriyor. İşte birkaç tane daha ilgi çekici bu rapordaki istatistikler:

 • Google ürün aramalarının yaklaşık %35’inin 5 gün içinde satın almaya dönüştüğü tahmin edilmektedir.
 • Dijital alıcıların yaklaşık %51’i akıllı telefonlarından alışveriş yapıyor.
 • Dijital alıcılar, ücretsiz gönderim sağlanırsa daha fazla harcama eğilimindedir.
 • Çevrimiçi alışveriş yapanların yaklaşık %93’ü, bir çevrimiçi mağazanın görsel görünümünün satın alma kararlarında önemli bir faktör olduğunu beyan etti.
 • Çevrimiçi alışveriş yapanların yaklaşık %80’inin sorunlu iade politikalarına sahip e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmadığı tahmin edilmektedir.
 • Sosyal medya platformları üzerinden satın alınan tüm ürünlerin %85’inin Facebook’tan geldiği tahmin ediliyor.

Statista’ya göre, e-perakende satışlar dünyadaki tüm perakende satışların %14’ünü oluşturuyor ve bu rakamların büyümeye devam ederek 2023 yılına kadar %22’ye ulaşması bekleniyor.

 • Mobil e-ticaret perakende satışlarının 2021 yılına kadar 3,5 trilyon dolara ulaşması bekleniyor.
 • 2017 yılında, çevrimiçi alışveriş yapanların yaklaşık %42’si kredi kartı ile ödeme yapmayı tercih ettiklerini belirtti.
 • Sosyal medya platformlarında aktif olarak yer alan online mağazaların satışları %32 arttı . 
 • X Kuşağı , çevrimiçi alışveriş nüfusunun %34’ünü oluştururken , onu çevrimiçi alışveriş nüfusunun %31’ini oluşturan Boomers izliyor. Dijital alıcıların yaklaşık %30’u Y kuşağıdır.
 • Tüm çevrimiçi alışveriş yapanların yaklaşık %55’i, çevrimiçi incelemelerin satın alma kararlarını etkilediğini söyledi.
 • Yani açık – e-ticaret kalıcıdır. Ama nasıl başlanır? İlk adım, temel bilgilere aşina olduğunuzdan emin olmaktır.

Leave a Reply