Marvel Filmleri İzleme Sırası ve Marvel Filmleri Listesi | Marvel Filmleri 2020

Marvel filmleri izleme sırası ve Marvel filmleri listesi, evde kaldığımız bugünlerde en çok aranan ve merak edilen sorulardan biri. Sizler için marvel filmleri 2020 listesini hazırladık! Yazının sonucunda ise, kronolojik olarak Marvel filmlerini ve seriye yeni başlıyorsanız, hangi filmleri öncelikli olarak izlemeniz gerektiğini açıkladık.

Film tutkunlarının ve Marvel filmleri severlerin beğeneceği yazımızı okuyarak, Marvel films hakkında bilgi edinebilir ve “Marvel filmleri hangi sırayla izlenmeli?” sorusunu aramaktan kurtulabilirsiniz. Marvel filmleri izleme sırası ile ilgili yazımızı keyifle okumanızı diliyoruz 🙂

Yabancı filmlere ve dizilere merakınız varsa, aşağıdaki içeriklerimizi de mutlaka incelemelisiniz:

1. Kaptan Amerika: İlk Yenilmez – (2011) – IMDb: 6.9

Kaptan Amerika, Iron Man, Hulk ve Thor’un Cap’dan önce film çektiği beşinci Marvel Studios filmidir. Ancak listemizdeki ilk film çünkü olaylar önce – II. Dünya Savaşı sırasında gerçekleşiyor. Chris Evans tarafından canlandırılan süper askerin yaratılışının yanı sıra Hydra ve lideri Kızıl Kafatası ile ilk savaşını görüyoruz. Film ayrıca daha sonra keşfettiğimiz Tesseract’ı tanıtıyor ve gerçekliği kontrol eden güçlü mücevherlerden biri olan ilk Infinity Stone.

2. Demir Adam (2008) – IMDb: 7.9

Resmi Marvel zaman çizelgesine göre, Iron Man 2010 yılında gerçekleşiyor. Her şey deha, mucit, hayırsever, playboy Tony Stark, Robert Downey Jr tarafından canlandırılıyor. Lideri en son silah sistemini isteyen bir terör örgütü tarafından yakalandı. Stark tarafından tasarlanmıştır. Ancak Stark, kaçmasına yardımcı olmak için daha güçlü bir şey tasarlar: İlk Iron Man kıyafeti.

3. Demir Adam 2 (2010) – IMDb: 7.0

İkinci Iron Man, ilk kaldığı yerden devam ediyor: Tony Stark, Iron Man kimliğinin ortaya çıkmasıyla boğuşuyor. Hükümet teknolojiyi takımının arkasına istiyor ve Stark bunu teslim etmeyi reddettiğinde, başka bir silah üreticisi ellerini ele geçirmek için her şeyi yapmaya istekli olduğunu gösteriyor. Bu filmde ayrıca Avengers’a Kara Dul ve Savaş Makinesi tanıtılıyor.

Not:  Teknik olarak, The Iron Man 2’den önce The Incredible Hulk’u izleyebilirsiniz. Marvel The Incredible Hulk, Iron Man 2 ve Thor’un aynı zamanda gerçekleştiğini söyledi – The Incredible Hulk diğerlerinden birkaç yıl önce serbest bırakıldı. Kafa karıştırıcı, biliyoruz. Bununla birlikte, Marvel’in resmi rehberliğini izledik ve tutarlılık için önce Iron Man 2’yi izlemenizi öneririz. 

4. İnanılmaz Hulk (The Incredible Hulk) (2008) – IMDb: 6.8

The Incredible Hulk, General Thunderbolt Ross ve ABD Ordusu’ndan kaçarken Bruce Banner’ı takip ediyor. Hulk’u kontrol etmeyi veya kontrol etmeyi ümit edemediğini anlayan Ross, başka bir asker kullanarak Hulk’un kendi versiyonunu oluşturmaya karar verir, ancak hızla kontrolü kaybeder. İnanılmaz Hulk, Edward Norton’u canlandırıyor, ancak Mark Ruffalo 2012’de yerini aldı ve o zamandan beri büyük yeşil adam oldu. 

5. Thor (2011) – IMDb: 7.0

Yıldırım tanrısı, Aski’den babası Odin tarafından Loki’nin hilesi sayesinde Dünya’ya sürüldü. Güçlerini geri kazanmak ve çekicini kontrol etmek için Chris Hemsworth tarafından tasvir edilen Thor’un layık olduğunu kanıtlaması gerekiyor. Neyse ki, Natalie Portman’ın canlandırdığı, Loki Asgard’ın tam kontrolünü ele geçirmeden hemen önce bir şeyler belirlemesine yardımcı olabilecek güzel bir Dünya bilim adamıyla tanışır.

6. Yenilmezler (2012) – IMDb: 8.1

Yenilmezler, MCU’nun sözde “Aşama 1″inin doruk noktasıdır. Tüm ana kahramanlar tanıtıldığında, asıl zorluk, onları birlikte çalışmaya zorlayacak kadar göz korkutucu bir şey bulmaktı. Loki’nin, Tesseract’ın ve New York’u işgal eden yabancı bir grubun birleşik gücü, bu süper kahramanların hayatta ve cephede arkadaş olmasını sağlayan bir maç olduğunu kanıtladı.

7. Demir Adam 3 (2013) – IMDb: 7.2

Üçüncü ve son bağımsız Iron Man filmi, New York’taki dev dövüşten altı ay sonra gerçekleşiyor. Tony Stark gerçekleşen (ve neredeyse onu öldüren) savaşın anılarıyla uğraşıyor. Anılar onu her zaman hazırlanabilmesi için bir Demir Adam takım elbise ordusu inşa etmeye yönlendirir.

8. Thor: Karanlık Dünya (2013) – IMDb: 7.0

İkinci Thor filmi, New York’un Loki liderliğindeki istilasından sonra kahramanının Asgard’a döndüğünü görüyor. Bununla birlikte, antik Kara Elflerin geri dönüşü için dinlenmek için çok zamanı yok. Bir zamanlar büyükbabası tarafından yenildiler ve soyu tükenmiş oldukları düşünülüyordu. Şimdi geri döndüler ve daha sonra Sonsuzluk Taşı olarak ortaya çıkan güçlü bir silah olan Aether’i veya MCU’daki altı güçlü mücevherleri arıyorlar.

9. Kaptan Amerika: Kış Askeri (2014) – IMDb: 7.8

Kaptan Amerika, Avengers olaylarından beri özel bir devlet kurumu olan Shield için çalışıyor, ancak planlarını daha fazla öğrenirken örgütün nedenlerini sorguladığını buluyor. Bunun üzerine, en yakın arkadaşı ölümden döner ve Sebastian Stan’in canlandırdığı Kış Askeri olur. Bu film aynı zamanda Anthony Mackie tarafından canlandırılan Falcon’u da tanıtıyor.

10. Galaksinin Koruyucuları (2014) – IMDb: 8.1

Galaksinin Koruyucuları, uzaylı bir dünyanın kalıntılarında gizlenmiş bir Sonsuzluk Taşına rastlayan haydut bir çöpçü olan Peter Quill olarak Chris Pratt’ı canlandırıyor. Zamana karşı bir yarışta, konuşan bir rakun (Bradley Cooper tarafından seslendirildi), konuşan ağaç Groot’u ve diğerlerini içeren bir grup dışlanmış grubu oluşturur. Birlikte, Accuser Ronan’ın Sonsuzluk Taşı’nı kullanmasını durdurmak zorundalar.

11. Galaksinin Koruyucuları 2 (2017) – IMDb: 7.7

Bu netice, orijinalinden birkaç ay sonra alınır. Peter Quill, Zoe Saldana’nın Gamora’ya daha derin aşık oluyor. Kurt Russell’ın oynadığı Ego olarak bilinen tanrısal bir varlık ile karşı karşıya geldiğinde geçmişinin gizemleriyle yüzleşmek zorunda kalır. Bu Galaxy Guardian filmlerini MCU Zaman Çizelgesi’ne yerleştirmenin zorluğunun bir kısmı, ayrı görünmeleri ve hepsinin uzayda gerçekleşmeleridir.

12. Yenilmezler: Ultron Çağı – (2015) IMDb: 7.4

Avengers, Tony Stark ve Bruce Banner: James Spader tarafından seslendirilen Ultron olarak bilinen AI tarafından yaratılan bir hatayla yüzleşmek için tekrar bir araya geliyor. Ultron’un tek bir robot versiyonu ayakta kalırsa, Avengers ile savaşmaya devam edebilir. Bu film aynı zamanda yeni Avengers: The Scarlet Witch (Elizabeth Olson tarafından canlandırıldı), Quicksilver (Aaron Taylor-Johnson tarafından canlandırıldı) ve Vision (Paul Bettany tarafından canlandırıldı) ile tanıştı.

13. Karınca Adam (2015) – IMDb: 6.3

Ant-Man, Paul Rudd’u, teknolojinin silahlanmasını önlemek için Ant-Man takımını şaşkına çevirmek için Michael Douglas’ın Hank Pym tarafından işe alınan bir kedi hırsızı olarak rol alıyor. Pym’in eski dahisi (Corey Stoll tarafından oynanan) teknolojiyi sarı bir ceket kıyafeti şeklinde yeniden yarattı ve Ant-Man onunla savaşmalı ve nihayetinde günü akla gelebilecek en küçük ölçekte kurtarmalı.

14. Kaptan Amerika Kahramanların Savaşı (2016) – IMDb: 7.8

Bir Kaptan Amerika filmi olmasına rağmen, İç Savaş hemen hemen her Avenger’ı içeriyor ve diziye iki daha ağır vurucu ekliyor: Chadwick Boseman’ın Kara Panter’i ve Tom Holland’ın Örümcek Adamı. Ne yazık ki, Avengers, Kaptan Amerika’nın BM oturumunun bombalanmasından sorumlu olduğu arkadaşı Bucky Barnes’ı kurtarmak istediği için farklı gruplara ayrıldı.

15. Kara Panter (2018) – IMDb: 7.4

BM’nin Kaptan Amerika’da bombalanmasından sonra: İç Savaş, T’Challa eve Wakanda’ya dönmeli ve kral seçilmelidir. Oraya vardığında, Wakanda’nın korunmasına yardımcı olan devam eden tecrit politikası ile karşı karşıya kalır. Ayrıca babasının geçmişinden Michael B Jordan tarafından canlandırılan ve herhangi bir Marvel filmindeki en iyi kötü adam olabilecek Eric Killmonger şeklinde bir hatayla karşı karşıya.

Not:  Bu film Kaptan Amerika: İç Savaş olaylarını takip eder, böylece filmden sonra izleyebilirsiniz, ama Marvel burada izlemeyi tercih ediyor.

16. Örümcek Adam Eve Dönüş (2017) – IMDb: 7.5

Duvar tarama web sapanı, ilk çıkışını burada yapıyor ve burada ilk Avengers filmindeki New York City savaşından teknolojiyi kurtardıktan sonra karaborsa silah satıcısı olan bir inşaat ustabaşı olan Michael Keaton’s Vulture ile karşı karşıya. Hepsinden önemlisi, Peter Parker da lisede birinci sınıf öğrencisi olmanın getirdiği tüm olağan problemlerle uğraşıyor.

17. Doktor Strange (2016) – IMDb: 7.5

Benedict Cumberbatch’ın canlandırdığı Stephen Strange birinci sınıf bir cerrah ve bunu biliyor. Garip, trajik bir kaza ellerini kullanmaya başlayana kadar onunla uğraşmak zorunda olan herkes için yetersizdir. Strange daha sonra dünyayı, ellerinin kullanımını geri getirecek bir tedavi arayışı içinde dolaşıyor – ve eski bir sihir şeklinde bir cevap buluyor.

18. Thor: Ragnarok (2017) IMDb: 7.9

Thor için üçüncü solo film, babasının ölümü ve Cate Blanchett’in oynadığı uzun süredir kayıp kız kardeşi Hella tarafından çekiçinin yok edilmesinden sonra kahramanın uzaya fırladığını bulur. Kendini, Avengers Ultron’u yendiğinden beri görülmemiş olan Hulk’a karşı çukurlaşmış gladyatör kavgalarına sıkışmış bulur. Thor ve Hulk birlikte, Hella’yı almak için Loki ve Tessa Thompson’ın Valkyrie ile birlikte çalışırlar.

19. Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı (2018) – IMDb: 8.5

Yıllarca tüm Sonsuzluk Taşlarını bulmak için perde arkasından bir şeyler düzenledikten sonra Thanos (Josh Brolin tarafından seslendirildi) onları almaya karar verdi. Yolunda duran tek şey, şu anda evrene yayılmış olan Avengers. Bahisleri daha da yükseltmek için Thanos’un taşların gücünü aramanın tek nedeni evrendeki tüm yaşamın yarısını yok etmektir.

20. Karınca Adam ve Eşek Arısı (2018) – IMDb: 7.1

Scott Lang geri döndü, ancak İç Savaştaki rolünün ardından ve Kaptan Amerika ile dış cephe kaplamasıyla ev hapsine alındı. Hank Pym ve Pym’in kızı Hope’tan ayrıldı. Fakat isteksizce, Pym’in Hope’un annesini Kuantum Diyarından alabileceğini düşünerek onlara yardım etmeyi kabul eder. (Dikkat: Sonsuzluk Savaşı’nı görene kadar krediler sonrası sahnesini kaydedin.)

21. Kaptan Marvel (2019) – IMDb: 7.1

1995 yılında kurulan Captain Marvel’da Brie Larson tarafından canlandırılan Carol Danvers’ın Dünya’ya düştüğünü ve şekil değiştiren Skrull uzaylıları avlamaya başladığını görüyoruz. Blockbuster mağazalarının ve hatta çevirmeli internetin bulunduğu sahneler sayesinde, özellikle 90’lı yaşlarda bir çocuk iseniz, nostalji olduğu kadar çok eylem var.

22. Avengers: Endgame (2019) – IMDb: 8.9

Thanos, tüm yaşamın yarısını çıkardıktan ve evreni tamamen kaos içinde bıraktıktan sonra, Avengers işleri doğru yapmaya çalışmalıdır. Beş yıl geçiyor ve hepsini geri almaları için ince bir şans ortaya çıkıyor, ancak bundan önce Kaptan Amerika ve Tony Stark’ın barış yapması ve Avengers’ı son bir kez yeniden birleştirmeleri gerekiyor.

23. Örümcek Adam: Evden Uzakta (2019) IMDb: 7.9

Far From Home, en son Marvel filmi ve Thanos tarafından yakalanan herkesin beş yıl sonra hayata döndüğünü gördüğümüz için, MCU Sonsuzluk Savaşı’na ilk bakışımız olarak hizmet ediyor. 

Yeni kopmayan Peter Parker bir geziye çıkmak için Avrupa’ya gidiyor, ancak Elementals olarak bilinen düşmanlara karşı yardımına ihtiyaç duyan Nick Fury ve Jake Gyllenhaal’ın Mysterio’suna şaşırıyor. 

Kronolojik Olarak Marvel Filmleri

 • Kaptan Amerika: İlk İntikamcı (2011)
 • Kaptan Marvel (2019)
 • Demir Adam (2008)
 • Demir Adam 2 (2010)
 • İnanılmaz Hulk – (The Incredible Hulk) (2008)
 • Thor (2011)
 • Yenilmezler (2012)
 • Demir Adam 3 (2013)
 • Thor: Karanlık Dünya (2013)
 • Kaptan Amerika: Kış Askeri (2014)
 • Galaksinin Koruyucuları (2014)
 • Galaksinin Koruyucuları Vol. 2 (2017)
 • Yenilmezler: Ultron Çağı (2015)
 • Karınca Adam (2015)
 • Kaptan Amerika: İç Savaş (2016)
 • Örümcek Adam: Eve Dönüş (2017)
 • Bölüm Doctor Strange.
 • Kara Panter (2018)
 • Thor: Ragnarok (2017)
 • Karınca Adam ve Eşek Arısı (2018)
 • Kara Dul (2020)
 • Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı (2018)
 • Yenilmezler: Son Oyun (2019)
 • Örümcek Adam: Evden Uzak (2019)

Endgame’deki olayları anlamak için çok önemli olan tüm Marvel Studios filmleriyle bir bakışta üçüncü bir liste hazırladık.

 • Kaptan Amerika: İlk İntikamcı (2011)
 • Demir Adam (2008)
 • Yenilmezler (2012)
 • Kaptan Amerika: Kış Askeri (2014)
 • Galaksinin Koruyucuları (2014)
 • Yenilmezler: Ultron Çağı (2015)
 • Kaptan Amerika: İç Savaş (2016)
 • Örümcek Adam: Eve Dönüş (2017)
 • Thor: Ragnarok (2017)
 • Karınca Adam ve Eşek Arısı (2018)
 • Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı (2018)

Leave a Reply