Netflix’teki En İyi 50 Film | Netflix Film Önerileri

Netflix’te çok sayıda filmin yer alması, orada gerçekten harika bir film bulmayı zor bir görev haline getirebilir. Size bu konuda yardımcı olmak için, şu anda Netflix’te yayınlanan en iyi 50 filmi sizler için çıkardık ve başlıklar düzenli olarak güncellenecek. Ayrıca bir bonus olarak, aşağıdaki yazılarımızın çoğunda Netflix’teki daha fazla harika filme bağlantı veriyoruz.

Eğer film ve dizi izlemeyi seviyorsanız; aşağıdaki yazılarımızı da kesinlikle incelemelisiniz!

Soldan, Cory Michael Smith, Cate Blanchett ve Rooney Mara, 1952 Patricia Highsmith romanına dayanan bir Todd Haynes filmi olan “Carol” da.

Soldan, Cory Michael Smith, Cate Blanchett ve Rooney Mara, 1952 Patricia Highsmith romanına dayanan bir Todd Haynes filmi olan “Carol” da.

Carol (2015)

Patricia Highsmith’in orijinal olarak Claire Morgan takma adıyla yazdığı lezbiyen romantizm romanı “ The Price of Salt ”, yönetmen Todd Haynes tarafından hassas ve akıllıca, daha önceki başyapıtı “Far From Heaven” ın bu arkadaşına uyarlandı. Cate Blanchett, 50’li yılların banliyölerinde yaşayan bir ev kadını olarak kendini bir bohem dükkâncı kız (büyüleyici bir Rooney Mara ) tarafından o kadar sarhoş halde buluyor ki, kalbinin sesini dinleyebilmek için tüm rahat varlığını riske atmaya hazır. Eleştirmenimiz bunun ” aynı anda ateşli ve analitik, beyinsel ve baygın ” olduğunu söyledi.

Louise Fletcher, ortada ve Jack Nicholson, "Guguk Kuşu Yuvasında Bir Uçtu".

Louise Fletcher, ortada ve Jack Nicholson, “Guguk Kuşu Yuvasında Bir Uçtu”.

‘Guguk Kuşunun Yuvasından Biri Uçtu’ (1975)

Jack Nicholson en ikonik performanslarından birini inşa etti (rolü ” başka bir filmde hatırlamak zor olacak kadar kolay bir zarafetle oynuyor ,” diye yazmıştı eleştirmenimiz) ve Milos Forman’ın uyarlamasında bu süreçte ilk Oscar’ını kazandı. Ken Kesey’in romanı. Nicholson’un pek çok şirketi vardı; bu, en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi senaryo ve en iyi kadın oyuncu dahil olmak üzere tüm “beş büyük” Akademi Ödüllerini kazanan birkaç filmden biri. Louise Fletcher, bir eyalet akıl hastanesinin demir yumruklu kuralına Nicholson’ın özgür ruhlu Randle Patrick McMurphy tarafından meydan okunan sert Hemşire Ratched olarak unutulmaz dönüşünü kazandı. Ratched, Netflix kökenli bir dizi yaratacak kadar unutulmaz bir düşmandı , ancak bu gerçek makale.

Soldan George Clooney ve Brad Pitt, "Ocean's Eleven" daki sahnede.

Soldan George Clooney ve Brad Pitt, “Ocean’s Eleven” daki sahnede.

‘Ocean’s Eleven’ (2001)

Oscar ödüllü Steven Soderbergh, 1960 “Rat Pack” filminin bu kurnaz, komik yeniden yapımı için George Clooney, Matt Damon, Brad Pitt, Andy Garcia, Don Cheadle, Bernie Mac ve Julia Roberts da dahil olmak üzere dudak uçuklatan bir topluluğu bir araya getiriyor. , yeni çalışmaya ” sismik bir coşku dalgası ” ile yatırım yapıyor . Soderbergh, temel hikayeyi (bir grup dolandırıcı, aynı anda birkaç Las Vegas kumarhanesini soyar) ve “all-star” kancasını tutar. Ama aynı zamanda, Sin City’nin mevcut, aile dostu estetiğini kabul etmek için hikayeyi güncelliyor ve soyguna, izleyicilerin tahmin yürütmesini sağlamak için yeterince beklenmedik bükülme ve dönüşlerle yatırım yapıyor. (Pitt , başka bir Netflix teklifi olan “ Moneyball ” da da parlıyor .)

Netflix’te izleyin

Soldan Andrew Garfield, Joseph Mazzello, Jesse Eisenberg ve Patrick Mapel "The Social Network" te.

Soldan Andrew Garfield, Joseph Mazzello, Jesse Eisenberg ve Patrick Mapel “The Social Network” te.

‘Sosyal Ağ’ (2010)

Screwball’dan ilham alan senarist Aaron Sorkin ile soğuk görsel stilist David Fincher’in beklenmedik evliliği, hem kariyerlerinin en iyi eserlerinden birini doğurdu ; Facebook’un ilk günlerinin ” filo, tuhaf derecede komik, canlandırıcı, endişe verici ve kurgusal ” bir açıklaması ve kurucusu Mark Zuckerberg (Jesse Eisenberg tarafından sert, alaycı hayata getirildi). Sorkin’in ustaca, Oscar ödüllü senaryosu, Facebook kökenli hikayeyi, geri dönüşler ve çerçeveleme araçlarıyla göz kamaştırıcı bir şekilde seken bir Silikon Vadisi “Yurttaş Kane” olarak döndürüyor. Ancak Fincher’in açık görüşlü yönünün acımasızlığı, resmi bir araya getiren, Zuckerberg’i geleceğin medya kralı olarak çerçeveleyen ve bunun getirdiği soruna işaret eden şeydir. (Sorkin’in senaryosunu yazdığı bir başka Silikon Vadisi biyo-dram, ” Steve Jobs, ”Netflix’te de mevcuttur.)

Netflix’te izleyin

‘Kolay A’ (2010)

“The Scarlet Letter” ın bu göz kırpan güncellemesi, esprili ve alıntılanabilir senaryo, zorbalık ve söylenti tacirlerinin sinsi iddianameleri ve destek oyuncularının derin bankası da dahil olmak üzere tavsiye edecek çok şey içeriyor. Ancak “Easy A”, çoğunlukla bir lise davası célèbre olarak sırayla onu unutulmaz bir yardımcı oyuncudan yükselen bir başrol kadına dönüştüren ” dayanılmaz bir varlık ” olan Emma Stone’un atılımı olarak unutulmaz – ve iyi bir sebeple. Bilge ve akıllıdır, bir espriyle hızlıdır, ancak işkence görmüş bir genç olarak ikna etmekten daha az asla.

Netflix’te izle

Malcolm McDowell (ortada) ve Stanley Kubrick'in 1971 yapımı “A Clockwork Orange” filmindeki kankaları.

Malcolm McDowell (ortada) ve Stanley Kubrick’in 1971 yapımı “A Clockwork Orange” filmindeki kankaları.

‘Otomatik Portakal’ (1971)

Stanley Kubrick’in en tartışmalı filmi ve belki de en rahatsız edici filmi (ne küçük bir iddia), Anthony Burgess’in kült romanının bu 1971 uyarlamasıydı. Sertifikalı bir sosyopatın (Malcolm McDowell, en karizmatik olarak tüyler ürpertici haliyle ) çeşitli yanlış davranışlarını ve rehabilitasyon girişimlerini takip eden bu film, çarpıcı sinematografi, fütürist prodüksiyon tasarımı ve simsiyah mizahla desteklenen anlatının hiperviolansıyla en stilize edilmiş haliyle Kubrick . Eleştirmenimiz bunun ” duyuları ve zihni büyülediğini ” yazdı .

Netflix’te izle

Colin Farrell ve Rachel Weisz, Yorgos Lanthimos’un yönettiği “The Lobster” filminde.

‘Istakoz’ (2016)

Yönetmen Yorgos Lanthimos, bu ” şaşırtıcı derecede komik ” ve inkar edilemez asidik kur yapma hicivinde ve buna bağlı toplumsal baskılarda , kişiler arası ilişkilere kuru bir şekilde absürt ve kararlı bir şekilde karanlık bir bakış atıyor . Bu, cinsiyet rollerini küçümsemek veya flört geleneklerini küçümsemek, nazik bir sahtekarlık değil: Devrimci hareketlerin bükülmez çiftleşme düzenlemelerine karşı mücadele ettiği çift merkezli bir dünyayı hayal etmek yeterince kasvetli. Colin Farrell, materyal için doğru tempoyu sürekli bir inançsızlık durumunda hayal kırıklığına uğramış bir romantik olarak bulurken, Rachel Weisz’in sert burunlu anlatıcısı ve aşk ilgisi, beklenmedik sıcaklık patlamaları ve bolca siyah kahkahalar sunuyor. (Daha fazla misantropik komedi için Netflix’te ” The Death of Stalin’in ” sırasına girin .) 

Netflix’te izleyin

Eddie Murphy, "Dolemite Benim Adım" da maiyetiyle birlikte.

Eddie Murphy, “Dolemite Benim Adım” da maiyetiyle birlikte.

‘Dolemite Benim Adım’ (2019)

Yönetmen Craig Brewer’ın (“Hustle & Flow”) yaptığı bu serbest biyografik filmde Eddie Murphy, “Dolemite” adlı kafiyeli bir dolandırıcının unutulmaz bir sahne kişiliğini yaratan orta yaşlı bir müstakbel şovmen olan Rudy Ray Moore rolünde. onu bir gece kulübü gösterisinin ve sinema filminin beklenmedik merkezi. Moore, pistteki en kirli stand-up’lardan biriydi, ancak dört harfli kelimelerin ötesinde gerçek bir tatlılık var: Moore, gevşek bir arkadaş ailesi, işbirlikçileri ve dışarıdan diğer kişiler tarafından destekleniyor ve filmin “hayallerini takip et” mesajı şudur: gerçekten canlandırıcı. AO Scott, resmin ” gevşek, arkadaş canlısı, ev partisi havasına ” övgüde bulundu . (Murphy ayrıca romantik komedi “ Boomerang ” da parlıyor .)

Netflix’te izleyin

Dick Johnson, kızı Kirsten Johnson'ın "Dick Johnson Is Dead" filminde.

Dick Johnson, kızı Kirsten Johnson’ın “Dick Johnson Is Dead” filminde.

Dick Johnson Öldü (2020)

Dick Johnson, kızı Kirsten’e “Her zaman filmlerde yer almak istemişimdir,” diyor ve şanslı – onları, belgeseller yapıyor, yaşam ve ölümün en büyük sorularını ele alıyor. Böylece Alzheimer ve yaklaşan ölümlülükle mücadelesini , sahnelenen sahte ölümleri ve cennetsel birleşmeleri zor aile etkileşimleriyle birleştiren bir ” yankı uyandıran ve anlarda derin bir” filme (Manohla Dargis’e göre) dönüştürüyorlar. O nazik, sıcakkanlı ve sürekli kıkırdayan ve iyi bir spordur, bu karmaşık, ürkütücü (ve kara komik) senaryolarla neşeyle oynar. Ama bu gerçekten bir baba ve kız hakkında bir film ve yaşam boyu yakınlıkları, resme en iyi belgesellerde bile alışılmadık bir samimiyet ve açıklık veriyor. Aynı anda hem neşeli, hem melankoli hem de hareketli.

Netflix’te izleyin

Güncel “Örümcek Adam: Örümcek Ayetine” ait Örümcekler: Soldan, (Miles Morales,) seslendiren Shameik Moore;  Peter Parker (seslendiren Chris Pine ve Jake Johnson);  ve Gwen Stacy (seslendiren Hailee Steinfeld).

Güncel “Örümcek Adam: Örümcek Ayetine” ait Örümcekler: Soldan, (Miles Morales,) seslendiren Shameik Moore; Peter Parker (seslendiren Chris Pine ve Jake Johnson); ve Gwen Stacy (seslendiren Hailee Steinfeld).

‘Spider-Man: Into the Spider-Verse’ (2018)

Yirmi yıldan daha kısa bir süre içinde multipleksler arasında sallanan ağdan sapan süper kahramanın üç farklı, çoklu film yinelemesiyle, sinemaseverlerin gerçekten başka bir animasyona ihtiyacı oldu mu? En iyi animasyon film dalında bu keyifli Oscar ödülü, bu soruyu yankılanan bir “Evet” ile yanıtladı, yalnızca bu yoğun geçmişi görmezden gelmekle kalmayıp, aynı zamanda birden fazla Örümcek Adam’ın (ve kadının ve bir Örümcek Domuzun) katıldığı ayrıntılı bir hikayeyle ona eğilerek. evreni kurtarmak için güçler. AO Scott, sonucun ” son zamanlarda çok sayıda süper kahraman filminde eksik olan hayati bir unsuru içerdiğini : eğlence ” diye belirtiyor . Güzelce canlandırılmış, akıllıca yazılmış ve ustaca seslendirilmiş, bugüne kadarki en iyi Örümcek filmi olabilir. (Genç izleyiciler ayrıca ” Prenses ve Kurbağa ” ve “The Muppets . ”)

Netflix’te izleyin

Soldan, Juliette Lewis ve Jessica Lange, "Korku Burnu" nda.

Soldan, Juliette Lewis ve Jessica Lange, “Korku Burnu” nda.

‘Korku Burnu’ (1991)

Martin Scorsese, Robert Mitchum ve Gregory Peck’in oynadığı rollerde Robert De Niro ve Nick Nolte ile yönetmen J. Lee Thompson’dan 1962 potboiler’ın bu yinelemesiyle 1991’de ilk yeniden yapımını gerçekleştirdi. Ancak Scorsese, geleneksel bir gerilim filmine ilgi duymuyordu, bu yüzden bu versiyonu ticari marka ahlaki belirsizliğiyle doldurdu ve Peck’in kare çeneli iyi adamını, savunma avukatı olarak görevinde kasıtlı olarak başarısız olarak De Niro’nun öfkesini kazanan kusurlu bir zina yapan kişiye dönüştürdü. De Niro’nun sahne çiğneme performansını ve genç bir Juliette Lewis’in Nolte’nin kızı olarak şaşırtıcı derecede emin bir şekilde resmetmesini sağlayın ve Thompson’ın gerilimiyle Scorsese’nin duyarlılığının büyüleyici (ve şiddetli) bir birleşimine sahipsiniz. Eleştirmenimiz, bunu ” ustalarımızdan birinin önemli bir çalışması ” olarak kabul etti .

Netflix’te izleyin

Jake Gyllenhaal, "Nightcrawler" da.

Jake Gyllenhaal, “Nightcrawler” da.

‘Nightcrawler’ (2014)

Jake Gyllenhaal, AO Scott’un ” mütevazı ve etkili bir şekilde uygulanan bir şehir gerilim filmi” olarak adlandırdığı modern zaman “Taksi Şoförü” olarak sinir bozucu ve emici . Bir HD video kamera ve şüpheli bir etik anlayışla donatılmış Los Angeles gece manzarasında gezinen Gyllenhaal’dan Louis Bloom hikaye için herhangi bir yere gidecek – ve bir tane bulamazsa, bir tane tasarlayacak. Yazar ve yönetmen Dan Gilroy, izleyiciyi suç gazeteciliğinin bu yapışkan alt kümesine çekiyor ve bu gerçek ambulans kovalayanın köprüyü ana akım medyaya geçme kolaylığını canlandırıcı bir şekilde dramatize ediyor. Bu giderek daha alakalı soruları cevaplamak, bu anlayışlı tırmanıcıya doğrudan gözlerinin içine bakan ve arkalarındaki korkunç boşluğu ortaya çıkaran Gyllenhaal’ın sürükleyici bir performansı.

Netflix’te izleyin

Kate Winslet ve Jim Carrey "Eternal Sunshine of the Spotless Mind" da.

Kate Winslet ve Jim Carrey “Eternal Sunshine of the Spotless Mind” da.

‘Lekesiz Aklın Ebedi Güneşi’ (2004)

Michel Gondry’nin 2004 yapımı bu çığır açan filmi, bilim kurgu fikirlerinin, romantik-komedi buluşmalarının ve aşk hikayesinin mucizevi bir birleşimidir ve bir şekilde her şeyi sunmuştur. Charlie Kaufman’ın (“John Malkovich Olmak”) tipik zekice bir senaryosundan çalışarak, kendisini eski kız arkadaşının (Kate Winslet). Eleştirmenlerimiz buna “ tekrar tekrar çalmak isteyeceğiniz bir filmin kışlık pop şarkısı ” adını verdiler ; Acı verici melankolik ama çok komik olan bu, çırpılmış çağımızın en büyük aşklarından biri. ( Kaufman’ın sık sık birlikte çalıştığı Spike Jonze’dan benzer şekilde sevilen “ Her ” da Netflix’te yayınlanıyor.) 

Netflix’te izle

Anjelica Huston, ortada, “The Witches” filminde.

‘Cadılar’ (1990)

Kötü bir mizah anlayışına sahip, keyifli ve eğlenceli bir uyku vakti hikayesi olan bu aile macerası, Roald Dahl’ın bir romanından uyarlandı ve onun nefis karanlık ve alaycı dünya görüşü bozulmadan geliyor. Genç izleyiciler, yaratıcı (ve ikna edici) özel efektlerinin yanı sıra büyükannesi bir cadılar toplumunu koklamasına yardım ettiği yeni bir yetim olan empatik kahramanı da takdir edecekler. Bu arada ebeveynler, karakterine yüksek bir stil ve çirkin bir aksanla yatırım yapan Anjelica Huston’ın vampir lider performansından keyif alacaklar. Eleştirmenimiz filmi “anlayışlı çocuklar için hayali bir film ve ebeveynleri için esprili, iyi yapılmış bir film ” olarak adlandırdı. (Daha karanlık aile eğlencesi için ” The Dark Crystal ” ve ” ParaNorman ” a bakın .)

Netflix’te izleyin

Michael Keaton ve Rachel McAdams, "Spotlight" da.

Michael Keaton ve Rachel McAdams, “Spotlight” da.

‘Gündem’ (2015)

2015’in en iyi filmi dalında Oscar kazanan bu topluluk draması, Pulitzer Ödülü’nü kazanan bomba bir dizi ile doruğa çıkan, Boston Globe’un Roma Katolik kilisesinde çocuklara yönelik cinsel istismar araştırmasına odaklanıyor. Ancak övgüler yalnızca bir kazançtır; gibi “Bütün Başkanın Men ”, “Spotlight” öncelikle, kapıları çalıyor kayıtları kazma, adları eşleşen ve devrimler için dua, ayakkabı-deri raporlama amansız homurtu çalışmalarında ilgilenilmesi. Eleştirmenimiz bunu ” sürükleyici bir dedektif hikayesi ” ve “üstün haber odası draması” olarak adlandırdı. (Daha fazla Oscar ödüllü dram için Netflix’te “ Howards Endizleyin .) 

Netflix’te izleyin

Soldan, Marwan Kenzari, Matthias Schoenaerts, Charlize Theron, Luca Marinelli ve KiKi Layne "The Old Guard" da.

Soldan, Marwan Kenzari, Matthias Schoenaerts, Charlize Theron, Luca Marinelli ve KiKi Layne “The Old Guard” da.

‘Eski Muhafız’ (2020)

Gina Prince-Blythewood’un Greg Rucka’nın çizgi roman serisinden uyarlaması beklenen sonuçları veriyor: Aksiyon vuruşları net bir şekilde uygulanıyor, mitoloji açıkça tanımlanıyor ve parçalar gelecekteki bölümler için dikkatlice yerleştiriliyor. Ama onu özel yapan bu değil. Prince-Blythewood’un geçmişi karakter odaklı dramadır (jeneriği “Aşk ve Basketbol” ve “Işıkların Ötesinde”) ve film, etkilerinden çok ilişkileriyle ve ahlaki anlayışına yönelik düşünceli bir dikkatle yönlendirilir. çatışmalar. AO Scott, bunu ” süper kahraman türüne yeni bir bakış ” olarak nitelendirdi ve haklı; bir çizgi romana dayansa da karikatürize olmaktan uzaktır. (Daha yüksek yoğunluklu aksiyon için ” Gölge ” yi sıraya alın . )

Netflix’te izleyin

Soldan Johnny Tri Nguyen, Isiah Whitlock Jr., Jonathan Majors, Clarke Peters, Norm Lewis ve Delroy Lindo ile birlikte “Da 5 Bloods” dan bir sahne.

Soldan Johnny Tri Nguyen, Isiah Whitlock Jr., Jonathan Majors, Clarke Peters, Norm Lewis ve Delroy Lindo ile birlikte “Da 5 Bloods” dan bir sahne.

‘Da 5 Bloods’ (2020)

Spike Lee’nin en sonuncusu, dört Afrikalı-Amerikalı Vietnam gazisinin düşmüş bir yurttaşın kalıntılarını kazıp çıkarmak için ormana geri döndüğü savaş filmi, protesto filmi, siyasi gerilim, karakter draması ve lisansüstü düzeyde tarih kursunun tür atlamalı bir kombinasyonu – ve onlar oradayken, unutulmuş bir çalıntı savaş altın deposu. Diğer taraftan, geleneksel bir Nam’a dönüş resmi veya “Rambo” tarzı bir aksiyon / macera olabilirdi (ve bu unsurlar, açıkçası, heyecan verici). Ancak Lee, filmi tarihsel referanslar ve alt metinle paketleyerek daha derine iniyor, açıkça dönemin sivil haklar mücadelesinden günümüzün protestolarına kadar çizgiler çiziyor. AO Scott, bunu ” ulusun karanlık kalbindeki gizli bir odaya uzun, kederli, komik, şiddetli bir gezi ” olarak nitelendirdi. (Lee’nin ” Okul Daze”Ayrıca Netflix’te yayın yapıyor; ,daha fazla tarihsel drama için Netflix’te ” Glory ” yi izleyin .) 

Netflix’te izleyin 

’13TH’ (2016)

Ava DuVernay (“Selma”) bu geniş kapsamlı kitlesel hapsedilişi yönetiyor, Amerika’nın modern hapishane sisteminin – aşırı kalabalık ve orantısız bir şekilde Siyah mahkumlar tarafından doldurulmuş – ortaya çıkışının izini sürüyor – 13. Değişikliğe geri dönüyor. Bu 100 dakika içinde ele alınacak dev bir konu ve DuVernay’in anlaşılır bir şekilde biraz kayma ve dilimleme yapması gerekiyor. Ama bu zorunluluk onun tarzını ortaya çıkarıyor: “13TH”, haklı öfkesiyle güzel bir şekilde eşleşen, elle tutulur bir aciliyetle tarih boyunca gözyaşı döküyor. Eleştirmenimiz bunu ” güçlü, çileden çıkaran ve bazen ezici ” olarak nitelendirdi.

Netflix’te izleyin

Alfred Molina ve Salma Hayek, “Frida” da.

Alfred Molina ve Salma Hayek, “Frida” da.

‘Frida’ (2002)

Salma Hayek, on yılın büyük bir bölümünü Meksikalı sanatçı Frida Kahlo’yu oynama fırsatı için savaşarak geçirdi ve nedenini görmek kolay: Trajedi, kalp kırıklığı ve tutkuyla dolu zengin, dünyevi bir rol ve Hayek bunu sonuna kadar oynuyor. . (Oscar’a aday gösterildi.) Kahlo’nun hayatı sıradan bir yaşam değildi ve neyse ki, “Frida” sıradan bir biyografi değil – yönetmen, sarsılacak kadar gerçeküstücülük ve teatrallik patlamaları ekleyen çığır açan sahne sanatçısı Julie Taymor. biyografik dramanın kuralları. O anlarda, AO Scott, “sanatçının cesur, anarşik ruhunu onurlandırıyor” diye yazdı.

Netflix’te izleyin

Charlie Kaufman'ın soldan Jesse Plemons, Jessie Buckley, Toni Collette ve David Thewlis'in yer aldığı "Sonu Düşünüyorum" filminden bir sahne.

Charlie Kaufman’ın soldan Jesse Plemons, Jessie Buckley, Toni Collette ve David Thewlis’in yer aldığı “Sonu Düşünüyorum” filminden bir sahne.

‘Son Şeyleri Düşünüyorum’ (2020)

Charlie Kaufman, Iain Reid romanının akıllara durgunluk veren bu uyarlamasını yazıyor ve yönetiyor; bu filmde gergin genç bir kadın (Jessie Buckley), erkek arkadaşına (Jesse Plemons) ebeveynleriyle (Toni Collette ve David Thewlis) tanışmak için bir yolculuğa çıkarken eşlik ediyor. Kaufman, sürrealist imgeler, kabus mantığı, tuhaf paralel öyküler ve zamanın dışında karıştırılan olaylarla ailevi rahatsızlıkların de rigueur sahnelerine serpiştiriyor – ve çoğu zaman araya giriyor, kahramanın seslendirmeli anlatımıyla, kesintisiz bir belirsizlik monologu. AO Scott, bunu “Kaufman’ın bir yönetmen olarak bugüne kadarki en emin ve cüretkar işi ” olarak değerlendirdi. (Eşit derecede çılgın, Kaufman tarafından kaleme alınan ” Being John Malkovich ” de Netflix’te.)

Netflix’te izleyin

Lucas Hedges ve Saoirse Ronan, "Lady Bird" te.

Lucas Hedges ve Saoirse Ronan, “Lady Bird” te.

Uğur Böceği (2017)

Greta Gerwig, ilk uzun metrajlı ilk yönetmenliğini memleketi Sacramento, Calif’de geçen bu komik ve etkileyici yaş hikayesiyle yaptı.Saoirse Ronan, aşk ve popülerlik arayışları olan sessizce asi bir lise son sınıf öğrencisi olarak başrolde göz kamaştırıyor. Annesine (Laurie Metcalf, muhteşem) karşı uzun zamandır kaynayan kızgınlıklarını kaynamaya getirin. Ebeveyn-çocuk çatışmaları gençlik öykülerinde yeni bir şey değil, ancak Gerwig’in algısal senaryosu, karmaşık ve kusurlu, ancak son derece sempatik karakterler yaratmaya cesaret ederek tanıdık türleri ve mecazları kesiyor. AO Scott, filmin ” tazeliğini ve sürprizini ” övdü . (” Eğitim “, gençlik çağına dair başka bir içgörülü bakış.)

Netflix’te izleyin

Adam Sandler “Uncut Gems” te.

‘Uncut Gems’ (2019)

Josh ve Benny Safdie, “Heaven Knows What” ve ” Good Time ” ( ayrıca Netflix’te yayınlanıyor ) gibi filmlerle 21. yüzyılda kirli New York sokak filmi geleneğini tek başlarına canlı tuttular. 70’lerin Gotham sineması. Sonuncusu, Adam Sandler’ın bir elmas satıcısı ve ebedi bir büyük skor için sonsuz arayışı geçimini – ve hayatını – tehlikeye atan mütevazı bir kumarbaz olarak kariyerinin en iyisi . Manohla Dargis buna “kaba ve ışıltılı bir güzellik ” dedi. Netflix’te izleyin

"Bob Dylan: Eve Dönüş Yok" dan bir sahne.

“Bob Dylan: Eve Dönüş Yok” dan bir sahne.

‘Yönsüz Ev: Bob Dylan’ (2005)

Martin Scorsese, Robert Zimmerman doğumlu, ancak dünyaca Bob Dylan olarak tanınan halk şarkıcısı, şair ve provokatörün ilk yıllarının bu heyecan verici, bilgilendirici ve sıklıkla komik tarihçesini yönetiyor. Film, yaklaşık dört saatlik yayın süresi boyunca Dylan’ın çocukluğunu, Greenwich Village halk sahnesine olan ilgisini, çığır açan “topikal şarkılarını” ve hala tartışmalı olan elektrikli rock müziğe geçişini anlatıyor. Ancak “Eve Dönüş Yok”, tipik rock biyografinizden daha fazlasıdır (çoğu resimli Wikipedia sayfalarına benzer); Scorsese’nin merakı, Dylan’ın samimiyeti ve David Tedeschi’nin yenilikçi kurgusu sayesinde, bir sanatçının sürekli kimlik ve gerçek arayışının hikayesi haline geliyor . (Scorsese, kısa süre önce, oyuncu Netflix orijinaliyle Dylan hikayesine geri döndü.Rolling Thunder Revue ”; müzik doktoru hayranları da “ What Happened, Miss Simone? ”)

Netflix’te izleyin

“Crip Camp: A Disability Revolution” dan bir sahnede Camp Jened’de çekilmiş bir fotoğraf.

‘Crip Camp: A Disability Revolution’ (2020)

James LeBrecht ve Nicole Newnham’ın belgeselinin ilk anlarında “Bu kamp dünyayı değiştirdi” deniyordu ve “ve kimse bunu bilmiyordu.” Bu hareketli hikayenin en canlandırıcı ve şaşırtıcı unsuru , başlığa rağmen, konunun engelli çocuklara ve gençlere “normal” bir yaz kampı deneyimi sunan Catskills kaçamağı Camp Jened olmamasıdır. Bu kampın bir hareketin merkez üssü olduğu hakkında – kendileri olabilecekleri ve hayatlarını yaşayabilecekleri bir yerin ütopik bir ideal olması gerekmiyordu, ancak dünyaya uygulayabilecekleri ve temel olarak kullanabilecekleri bir fikir Degisim icin. (Belgesel hayranları ayrıca Netflix’te ” Elena ” ve ” Blackfish ” i aramalıdır .) 

Netflix’te izleyin

Marsha P. Johnson, David France & rsquo; belgeseli & ldquo; Marsha P. Johnson'ın Ölümü ve Hayatı. & Rdquo;

Marsha P. Johnson, David France’ın “Marsha P. Johnson’ın Ölümü ve Hayatı” adlı belgeselinde.

‘Marsha P. Johnson’ın Ölümü ve Yaşamı’ (2017)

Oscar adayı yönetmen David France (“How to Survive a Plague”), sevgiyle Christopher Street Belediye Başkanı lakaplı Bayan Johnson’a gecikmiş bir haraç ödüyor, arkadaşlarıyla röportajlar ve büyüleyici arşiv görüntüleri aracılığıyla olaylı hayatının hikayesini anlatıyor. Fransa, öyküsünü 25 yıl önceki gizemli ölümüne ilişkin bir araştırma olarak çerçeveleyerek – başka bir transseksüel aktivist olan Victoria Cruz tarafından yürütülen bir soruşturma – bugün siyah olmayan trans kadınlara yönelik şiddete açık ve etkileyici bir paralellik kuruyor. Sonuç, hem geçmişimize güçlü bir bakış hem de günümüzün korkutucu bir enstantanesidir.

Netflix’te izleyin

‘Scott Pilgrim Dünyaya Karşı’ (2010)

Edgar Wright (“Bebek Sürücü”) bu eşsiz aksiyonu / komediyi hareketli bir grafik-roman estetiğiyle yönetiyor. Bir çizgi roman serisine dayansa ve video oyunlarından ilham alan sekanslarla dolu olsa da, izleyicilerin ikisine de aşina olması gerekmez; Wright, tatlı hikayesini daha coşkulu ve şakacı bir şekilde anlatmak için bu türlerin yüksek enerjili görsel dilini yalnızca ödünç alıyor. “Pilgrim”, bir silahsızlanma setinden diğerine şevk ve canlılıkla gidip gelerek çatırdıyor; AO Scott, “hızlı, komik, mutlu-üzgün ruhu ” nu övdü . Ve bu, henüz patlamak üzere olan yetenekli genç oyuncularla (Brie Larson, Anna Kendrick, Aubrey Plaza, Mae Whitman, Alison Pill ve daha fazlası) dolu bir “yıldız olmadan önce” fantezisi. (Daha vahşi komedi için ” Uçak!“Ve” To Wong Foo, Her Şey için Teşekkürler, Julie Newmar . “)

Netflix’te izleyin

‘Haywire’ (2012)

Yönetmen Steven Soderbergh, karma dövüş sanatçısı Gina Carano için bir araç olarak ilk tam aksiyon filmini yaptı ve onun becerisine ve atletizmine saygı duyarak set parçalarını inşa ediyor. Dövüşünü izlemek bir zevktir ve Soderbergh, erkek rol arkadaşlarının gün ışığını yenmesi için ona pek çok fırsat verir. Tazeleyici bir şekilde, sinsi, Bond benzeri senaryo bu karşılaşmalar arasında sadece dolgu değildir; bunun yerine, dünyayı dolaşan hikaye ve onun aldatma ve çifte çarpı katmanları yönetmene en şık ve eğlenceli resimlerinden birini yapma özgürlüğü veriyor. (Daha şık, auteur odaklı aksiyon için ” Django Unchained “, ” Mad Max ” ve ” Drive ” a bakın.)

Netflix’te izleyi

‘Florida Projesi’ (2017)

“Tangerine” filminin yönetmeni Sean Baker , başka bir sıcak ve komik yaşam portresiyle geri dönüyor. zar zor yöneten aileler. Senaryo (Baker ve Chris Bergoch tarafından yazılmıştır) şaşırtıcı bir doğrulukla, maaş çekinden maaş çekine (özellikle de bir sonraki maaş çekinin varlığı belirsiz olduğunda) endişelerini yakalarken, aynı zamanda çocuklarının şeytanca-umursayan oyunbazlığını ödünç alır. hikayenin merkezi. Eleştirmenimiz bunu ” riskli ve açıklayıcı ” olarak nitelendirdi. (Bu riskli dizinin hayranları ayrıca “ The Kindergarten Teacher ” dan da keyif alabilir .)

Netflix’te izleyin

‘Amerikan Fabrikası’ (2019)

Belgesel film yapımcıları, uzun zamandır el emeğinin lojistiği ve karmaşıklığından etkilenmişlerdi, ancak Steven Bognar ve Julia Reichert’in en iyi belgesel film dalında yakın zamanda Oscar kazananı , bu sorunları kesin bir 21. yüzyıl merceğinden ele alıyor. Dayton, Ohio’daki kapalı bir GM fabrikasına odaklanan, Çinli bir otomobil camı şirketi Bognar ve Reichert, düşünceli, hassas (ve çoğu zaman mizahi bir şekilde) kültürlerin – hem kurumsal hem de genel – nasıl çatıştığını keşfediyor. Manohla Dargis, ” Amerikan emeğinin geçmişini, bugününü ve olası geleceğini araştırırken kıtaları kapsayan karmaşık, heyecan verici, zamanında ve güzel bir şekilde şekillendirilmiş” diyor. (Netflix’in 2018 En İyi Belgesel kazananı “ Icarus ” da şu anda yayın yapıyor.)

Netflix’te izleyin

İrlandalı (2019)

Martin Scorsese, Robert De Niro ve Joe Pesci ile ” Casino ” dan (1995) bu yana ilk kez yeniden bir araya geldi, bu da 1990’daki işbirlikleri “Goodfellas” ın organize suç bölgesine geri dönüyor ve ardından Al Pacino’yu Jimmy Hoffa olarak ekliyor. Daha tembel bir film yapımcısı, en iyi hitlerini oynatmak için onları bir araya getirebilirdi. Scorsese çok daha zor ve dokunaklı bir şey yapıyor: Bu oyuncu kadrosuyla bir Scorsese gangster filminden beklediğimiz tüm unsurları alıyor ve sonra hepsini ortadan kaldırarak bu çim savaşları, birlik savaşları ve güç mücadeleleri hikayesini bir oda parçasına dönüştürüyor. sessiz konuşmalar ve ahlaki tefekkür. AO Scott buna ” uzun ve karanlık: Dostoyevsky veya Dreiser’in romanı gibi, Rembrandt’ın bir tablosu gibi karanlık. ” (Paul Thomas Anderson’ın benzer şekilde operatik tarihsel draması “ There Will Be Blood ” da Netflix’te yayınlanıyor.) Netflix’te izleyin .

‘Evlilik Hikayesi’ (2019)

Noah Baumbach’ın kavurucu, Bergman benzeri draması, bir evliliğin değil, sonunun hikayesidir – dedikleri gibi, birbirlerinden ayrılan, ancak ayrışmaları bu organikliğe hiç yakın olmayan sevgi dolu bir çiftin hikayesidir. Önceliklerin ve coğrafi tercihlerin değişmesi, avukatların işe alınmasına, birikimlerin harcanmasına ve eski kızgınlıkların ve söylenmemiş pişmanlıkların ifade edilmesine yol açar. Baumbach’ın senaryosu minik, insani dokunuşlar ve zarif ton değişimleriyle dolu; bir göz açıp kapayıncaya kadar tornavida komedisinden açık yara dramına geçebilir. “Bu komik ve üzücü bazen tek bir sahne içinde,” AO Scott yazıyor, “ve ahenksizlik dışarı müzik yapmaya çalışıyorum, paylaşılan bir gerçeklik dağınık çöküşü dışına bir arsa örgüleri.” (Baumbach’ın ” The Squid and the Whale ” ve Paul Dano’nun “Vahşi yaşam “benzer şekilde, ayrılık ve boşanmanın yürek burkan portreleridir.)

Netflix’te izleyin

‘Roma’ (2018)

Alfonso Cuarón’un bu canlı, anımsatıcı hafıza oyunu, 1970’lerin başındaki iki Meksikalı kadının hikayesidir: kocası (ve sağlayıcısı) kapıdan çıkarken dört çocuk annesi Sofía (Marina de Tavira) ve Cleo (Yalitza) Aparicio), ailenin dadı, hizmetçi ve destek sistemi. Sahneler ara sıra stresli, çoğu zaman yürek burkan ve şaşmaz bir şekilde yaşam ve duygularla dolup taşıyor. Eleştirmenimiz bunu ” şiddet içeren güçler tarafından bozguna uğratılan geniş, duygusal bir yaşam portresi ve bir başyapıt ” olarak adlandırdı. (Daha fazla karakter odaklı drama için ” Stand and Deliver ” ve ” The Two Popesoyunlarına bakın .)

Netflix’te izleyin

Bir sahnede Colin Firth “A Single Man”.

‘Tek Bir Adam’ (2009)

Moda tasarımcısı, film yapımcısı oldu Tom Ford, ilk uzun metrajlı filmini Christopher Isherwood’un romanının bu etkileyici, melankoli (ve şaşırtıcı olmayan bir şekilde, estetik açıdan çarpıcı) uyarlamasıyla yaptı. Oscar adayı bir Colin Firth, bir üniversite profesörü ve “bekar” olan George rolünde, çünkü kendi dönemindeki eşcinsel erkekler genellikle örtmece olarak biliniyor. George’a uzun ve zor bir günde – erkek arkadaşının ölümünün yıldönümü – eşlik eden Ford, baş kahramanın işkence ruhunun derinliklerine gömülür ve Firth, Manohla Dargis’in “ muhteşem bir derinlik ” dediği rolü oynayarak meydan okumaya hazırdır.” (Firth ayrıca “ Tinker, Tailor, Soldier, Spy ” da mükemmeldir .)

Netflix’te izleyin

‘Bling Yüzüğü’ (2013)

Sofia Coppola, bu karanlık komik ve şık bir şekilde düşündürücü gerçek hikayede (Nancy Joe Sales tarafından yazılan bir Vanity Fair makalesinden uyarlanmıştır), göze çarpan tüketim, Y kuşağı halsizliği ve üst sınıf yetkileri ele alıyor . Emma Watson, yıllarını ünlü komşularının evlerine (ve ganimetlerine) yardım ederek, Paris Hilton’un “gece kulübü odasında” parti yapan ve Lindsay Lohan’ın mücevherlerini rastgele kaldıran genç ve çekici zengin kızlardan oluşan bir ekibe liderlik ediyor. Coppola suçlarını kınamayı veya onlar adına özür dilemeyi reddediyor; AO Scott, “ne yanlış giden bir gençlik öyküsü ne de bugünlerde çocuklar pahasına bir şaka değil .” (Suç draması ve sosyal yorum da benzer şekilde düşündürücü bir tarzda ” Onları Yumuşak Bir Şekilde Öldürmek ” te kesişiyor .)

Netflix’te izleyin

Kathryn Hahn ve Paul Giamatti “Özel Hayat” ta.

‘Özel Hayat’ (2018)

Kathryn Hahn ve Paul Giamatti, bir aile kurma girişimleri – evlat edinme, döllenme, ne gerekiyorsa yapma yoluyla – ilişkilerinin ve akıl sağlığını sınayan iki New York yaratıcı türü olarak parlıyor. Yönetmen Tamara Jenkins’in akıllıca senaryosu sadece komik ve doğru değil, aynı zamanda onların özel dünyasına da keskin bir şekilde ayarlanmış: Her erimenin yoldan geçenler tarafından kesintiye uğradığı New York’taki evlilik sorunlarının kamusal doğasını daha iyi yakalayan çok az film var. -loos. Eleştirmenimizin ” titiz ve mükemmel ” dediği “Özel Hayat” , hem konularına değer veren hem de onları ve kusurlarını göz kırpacak ve kıkırdayacak kadar iyi tanıyan, sempati ve alaycılığın muhteşem dengeleyici bir eylemidir. (Daha fazla karakter odaklı komedi / drama için ” Cookie’s Fortune ” ve ” The Lovers“Listenize.)

Netflix’te izleyin

Merab Ninidze ve Ia Shugliashvili “My Happy Family” de.

‘Mutlu Ailem’ (2017)

52 yaşındaki Gürcü bir kadın, kendi hayatına başlamak için kocası, çocukları ve ebeveynleriyle paylaştığı sıkışık apartmandan taşınmaya karar verdiğinde ailesini ve tüm toplumu şok eder. “Bu dünyada problemsiz aile yoktur” deniyor ve Nana Ekvtimishvili’nin (Simon Gross’la da yönetmenlik yapıyor) senaryosundaki çatışmalar, kültürel ayrıntılar değişse de, ailevi suçluluk ve pasif saldırganlık hiçbir dile bağlı değildir. Manohla Dargis, ” alaycı komik, dokunaklı anahtarı ” nı övdü . (Eleştirmenlerce beğenilen yabancı drama için ” Burning ” veya On Body and Soul’u deneyin .)

Netflix’te izleyin

‘Silver Linings Playbook’ (2012)

Jennifer Lawrence , David O. Russell’ın Matthew Quick’un romanının (biraz gevşek) uyarlamasındaki olağanüstü şımarık ve özür dilemeyen perili performansıyla en iyi kadın oyuncu dalında Oscar kazandı. Russell’ın yaklaşımının aldatıcı rahatlığı ve oyuncu kadrosunun becerisi sayesinde, ciddi zihinsel sağlık dramasından çirkin komediye, özellikle de kararsız kahramanı Bradley Cooper ve Robert De Niro sayesinde, görünüşte çelişkili tonlar ve tarzların dengeleyici bir eylemi. ve Jackie Weaver (hepsi Oscar adayları) ebeveynleri olarak. Eleştirmenimiz bunu ” coşkulu ” ve “bir zevk” olarak nitelendirdi. (Daha geleneksel bir aşk arıyorsanız, ” The Notebook ” veya ” Pride and Prejudice ” i deneyin .)

Netflix’te izleyin

Mama San & eacute;  ve Ibrahima Traor & eacute;  & ldquo; Atlantics & rdquo;  Cannes Film Festivali'nde Grand Prix kazandı.

Mama Sané ve Ibrahima Traoré, Cannes Film Festivali’nde Büyük Ödülü kazanan “Atlantics” te.

‘Atlantics’ (2019)

Mati Diop’un Cannes Film Festivali Büyük Ödülünün kazananı Senegal’de geçiyor; burada Ava (Mama Sané) adlı genç bir kadın sevdiği oğlunu başka bir adamla evlenmeden birkaç gün önce denizde kaybetti. Bir aşk hikayesi olarak başlayan şey, özellikle tatmin edici bir rüyanın kolaylığı ve hayal gücüyle, çok daha garip bir şeye doğru hareket eder, çünkü Diop, tür sinemanın unsurlarını, onları barındıracak gibi görünmeyen bir hikayenin dokusuna ustaca işliyor. AO Scott , filmi ” şüpheli, şehvetli, heyecan verici bir film ve bu nedenle son derece rahatsız edici bir film ” olarak nitelendirdi.

Netflix’te izleyin

Justin Timberlake, “Justin Timberlake + the Tennessee Kids” te.

‘Justin Timberlake + Tennessee Çocuklar’ (2016)

Jonathan Demme’nin son uzun metrajlı filmi, Justin Timberlake’in “20/20 Experience” dünya turunun son iki gecesinde Las Vegas’taki MGM Grand’da çekildi. Yönetmen ve konunun eşleşmesi beklenmedik ama Demme işin başında; Talking Heads filmi “ Stop Making Sense ” de olduğu gibi , canlı bir konser performansının enerjisini, elektriğini ve oyunculuğunu ustaca yakalıyor , göründüğünden daha zor bir yönetmenlik başarısı. (Daha geleneksel film müzikallerinin hayranları klasik ” Çatıdaki Fiddler ” a göz atmalıdır .)

Netflix’te izleyin

"Küçük Prens" ten bir sahne.

“Küçük Prens” ten bir sahne.

Küçük Prens (2016)

Yönetmen Mark Osborne (“Kung Fu Panda”), Antoine de Saint-Exupéry’nin klasik çocuk kitabını beyaz perdeye uyarlamak için alışılmadık bir yaklaşım benimseyerek , bir havacının büyülü küçük bir çocukla karşılaşmasının hikayesini, çağdaş bir masalın içine yerleştirerek kızın o havacı ile arkadaşlığı (şimdi kır saçlı yaşlı bir adam). Kulağa bir felaket tarifi gibi geliyor, kırılmamış bir kitabı tamir ediyor, ancak “Küçük Prens” küçük bir mucizedir, orijinalin büyüsünü ve tatlılığını korurken yeni nesil için bağlamsallaştırır. Eleştirmenimiz bunu ” alışılmadık derecede güçlü ve yaratıcı ” olarak nitelendirdi. (Genç izleyiciler de ” The Princess and the Frog ” u beğenecekler .)

Netflix’te izleyin

Alex Hibbert, solda ve Mahershala Ali “Moonlight” da.

‘Ay ışığı’ (2016)

En iyi film dalında 2017 Akademi Ödülü sahibi, Miami’de genç, eşcinsel bir Afrikalı-Amerikalı erkeğin reşit gelişini konu alan bu üçlü, modern erkeklik, aile, güç ve aşk algılarını keşfedip bunlara meydan okuyan sessizce açığa çıkarıcı bir çalışma. Yönetmen Barry Jenkins ( Tarell Alvin McCraney’nin bir oyununu uyarlarken ), her karakterin parlama şansı yakalayacağı kadar ayrıntılarla dolu ve insanlıkla zengin bir dünya yaratıyor; temalar ve fikirlerin hepsi panodan üstündür, ancak incelik ve yetersizlikle aktarılır. Eleştirmenimiz bunu ” ışık, müzik ve canlı insan yüzleriyle yazılmış bir şiir ” olarak tanımladı . (Bağımsız drama severler ” Burning Cane ” ‘den de keyif alabilir .)

Netflix’te izleyin

‘Pan’ın Labirenti’ (2006)

Guillermo Del Toro’nun 2006 Oscar kazananı pek çok şey: yemyeşil bir dönem draması, karanlık bir peri masalı, özel efektler vitrini, fantastik sinemaya sevgililer günü, faşizmin üzücü bir masalı. Yine de Del Toro’nun film yapımı o kadar kendinden emin ki, resmin tonu asla dalgalanmıyor; O kadar heyecan verici bir hikaye anlatıcısı ki, baş kahramanı (muhteşem Ivana Baquero) her karanlık geçitten ve Fransa döneminden kalma İspanya’da mistik yolculuğundaki her gizemli tavşan deliğinden ve kötü üvey babasının pençelerinden takip ediyoruz. Hem korkutucu hem de büyüleyici, ürkütücü ve baş döndürücü; AO Scott, “Bu sihirli gerçekçilikse, aynı zamanda gerçek bir sihirbazın işi ” diye yazıyor . (Filmlere daha geleneksel bir aşk mektubu için ” The Artist ” i sıraya alın .)

Netflix’te izleyin

’20. Yüzyıl Kadınları’ (2016)

Genç bir adamın reşit olması, bekar annesi (Annette Bening) yardım almak için ev arkadaşlarına ve arkadaşlarına ulaştığında bir grup projesine dönüşür ve bu da tahmin ettiğinden biraz daha karmaşık bir eğitimle sonuçlanır. Yazar-yönetmen Mike Mills’in (“Yeni Başlayanlar”) bu dokunaklı ve kişisel draması, dönemi karikatüre dayanmadan ustaca aktarıyor ve ucuz kötülüklere veya sabun kutucuğuna başvurmaya direniyor. Her karakter mizah ve duyarlılıkla hayata geçirilir ve Bening’in çalışmaları onun en iyileri arasındadır. Manohla Dargis, bunu ” komik, duygusal açıdan delici bir hikaye ” olarak değerlendirdi. (Sevinçli ergen gençlik hareketlerini seviyor musunuz? “ The Edge of Seventeensırasına girin .)

Netflix’te izleyin

‘Monty Python ve Kutsal Kase’ (1975)

İngiliz komedi topluluğu Monty Python, en komik, en çılgın ve kült dostu uzun metrajlı uzun metrajlı komedisini, Kral Arthur efsanesinin ve genel olarak ortaçağ edebiyatının ve büyük ekran destanlarının 1975’teki bu gönderisiyle yarattı. Graham Chapman, Arthur rolünde, Yuvarlak Masa Şövalyeleri’ni Kase arayışında yöneten görünüşteki liderdir, ancak olay örgüsü yalnızca karartma eskizleri ve öz farkındalık şakaları asmak için bir çamaşır ipi ve çok sayıda var. Eleştirmenimiz bunu “olağanüstü derecede özel bir çılgın çaba” olarak adlandırdı . (Python ile daha fazla eğlence için, düğmeye basan 1979 İncil’deki ” Life of Brian ” sahtekarlığını sıraya alın .)

Netflix’te izleyin

‘Y Tu Mamá También’ (2002)

Kulağa 80’lerin seks komedisinin kurgusu gibi geliyor: İki azgın genç erkek, hazırlıksız bir yolculuğa çıkar ve baştan çıkarıcı yaşlı bir kadınla birlikte konuşmaya başlar. Ancak yönetmen Alfonso Cuarón (“Gravity”, “Children of Men”), “Y Tu Mamá También” hikayelerini kısmen beklenmedik ama etkili sınıf ve siyasi mücadele merceğinden çerçeveler ve erkeklik hakkında söylenecek çok şey içeren hassas bir film inşa eder. , yoksulluk ve ölüm. Ve sonra o bunun üzerine, seksi. Eleştirmenimiz bunu ” hızlı, komik, cinsellikten korkmayan ve nihayet yıkıcı ” olarak nitelendirdi. (Daha maceracı yabancı sinema için ” Happy as Lazzaro ” ya bakın.)

Netflix’te izleyin

Robert DeNiro "Taxi Driver" da.

Robert DeNiro “Taxi Driver” da.

‘Taksi Şoförü’ (1976)

Martin Scorsese’nin kentsel çürümesi ve zehirli erkekliğinin bu rahatsız edici, unutulmaz anlık görüntüsü, 1976’da piyasaya sürüldüğünde Watergate sonrası Amerikan toplumunun çürüyen çekirdeğini unutulmaz bir şekilde yakaladı ve o zamandan beri kolektif bilinçaltımızda yuvalanmış olarak kaldı . Robert De Niro, geceleri New York’u saldırmaya hazır sarmal bir yılan gibi süren perili Vietnam veterineri Travis Bickle olarak en silinmez performanslarından birini gerçekleştirdi. Eleştirmenimiz, ” şimdiye kadar filmde gördüğüm çılgın bir kişiliğin en çekici portrelerinden biri” olarak adlandırdı . (Scorsese ve yardımcı oyuncular De Niro ve Harvey Keitel daha önce “ Mean Streets ” te birlikte çalıştılar ve yine Netflix’te yayın yaptılar .) 

Netflix’te izleyin

"Mudbound" dan bir sahne.

“Mudbound” dan bir sahne.

‘Mudbound’ (2017)

Hillary Jordan’ın romanının yönetmeni Dee Rees’in bu güçlü uyarlamasında , biri beyaz biri Siyah olmak üzere birinin sahibi olduğu bir arazi arsasıyla birbirine bağlanan iki ailenin kaderi ayrılmaz bir şekilde iç içe geçmiş durumda . Rees, her iki hikayeyi (ve savaş sonrası Amerika’nın daha büyük hikayesini) didaktikliğe sapmadan incelikle anlatıyor ve topluluk oyuncu kadrosu, her metin ve alt metni keskin bir odağa getiriyor. Eleştirmenimiz bunu ” rahatsız edici, aydınlatıcı güç ” olarak adlandırdı . Netflix’te izleyin

‘Okja’ (2017)

Yönetmen Bong Joon Ho’nun yönetmen Bong Joon Ho’nun bu orijinal Netflix orijinali, bir kızın ve onun genetiği değiştirilmiş süper domuzunun inanılmaz derecede saçma, iğrenç hiciv ve beklenmedik şekilde hareket eden hikayesi, aynı anda pek çok vahşi yöne giden türden bir film – bir an kentsel kargaşa. karakter draması bir sonraki – sizi nefessiz bir şekilde dengesiz bırakır. Bong, Tilda Swinton ve Jake Gyllenhaal’ın özellikle ilgi çekici dönüşleriyle, muhteşem oyuncu kadrosundan oyun ve tahmin edilemeyen performansları ikna ediyor. AO Scott, “Mr. Bong, nefis bir zarafetle zevk ve öğreticilikle oynar . ” (Daha fazla Bong için önceki filmi “ Snowpiercer ” a bakın; daha fazla Gyllenhaal için “ End of Watchizleyin .)

Netflix’te izleyin

Solda Christopher Lloyd ve "Geleceğe Dönüş" te Michael J. Fox.

Solda Christopher Lloyd ve “Geleceğe Dönüş” te Michael J. Fox.

‘Geleceğe Dönüş’ (1985)

Yönetmen Robert Zemeckis’in bu ” tatlı, ustaca ” komedisinde, 80’li yılların tipik bir genci 1950’lere geri döner ve o zamanlar ergen ebeveynleri hakkında bazı rahatsız edici keşifler yapar (ve yanlışlıkla buluşmalarını engeller, kendi varlığını tehlikeye atar). . Michael J. Fox, karakterin kafa karışıklığından ve çaresizliğinden sonsuz kahkaha atarken, Crispin Glover ve Lea Thompson annesi ve müstakbel babası olarak inanılmaz derecede eksantrik. Ancak Christopher Lloyd gösteriyi, zaman makinesi tüm baş döndürücü işi harekete geçiren, muhtemelen çılgın bilim adamı olarak çaldı.

Netflix’te izleyin

Harrison Ford, "Kayıp Hazine Avcıları" nda.

Harrison Ford, “Kayıp Hazine Avcıları” nda.

‘Kayıp Sandığın Akıncıları’ (1981)

Bu 1981 Steven Spielberg macerasının çoğu, pop kültürü ölümsüzlüğü alanına girdi – yuvarlanan kaya, eriyen Nazi yüzü, kamyon kovalamaca – ne kadar filo ayaklı, taze ve eğlenceli olduğunu unutmak kolay. Yönetmen Spielberg ve yapımcı George Lucas, onları çocukken heyecanlandıran Cumartesi öğleden sonra dizilerinde yer alan bir dizi kahramanı, kötü adamı, uçurumdan gelenleri ve yumrukları kalabalığı memnun edecek tek bir filmde topladı. Eleştirmenimiz bunu ” şimdiye kadar yapılmış en çılgınca komik, ustaca ve şık Amerikan macera filmlerinden biri ” olarak adlandırdı . (Dr. Jones’un daha fazlası için ” Indiana Jones and the Temple of Doom ” a bakın; Spielberg’in 80’lerdeki diğer çıktıları için ” Poltergeist ” e bakın.)

Netflix’te izleyinGrainger Hines, "The Ballad of Buster Scruggs" ta.

Grainger Hines, “The Ballad of Buster Scruggs” ta.

‘Buster Scruggs Ballad’ (2018)

Joel ve Ethan Coen’in son filmi, Eski Batı’da geçen, bazıları şakalar kadar kısa ve basit, diğerleri ise harika bir kısa öykünün zenginliği ve derinliği ile değişen uzunluk ve stilde bir dizi öyküden oluşan bir antoloji filmi. Eleştirmenimiz şöyle yazdı: ” Aptaldan korkunç bir şekilde o kadar ustaca ve o kadar ustaca dönüyor ki, hangisinin hangisi olduğunu her zaman bilemiyorsunuz,” ve ilk başta filme alınmış bir fikir ve yetim defteri gibi görünen şey, bunun yerine bir atölye haline geliyor; Coen’ların bir şeyler deneyebileceği, yeni tarzlar ve ruh hallerini deneyebileceği, aynı zamanda beklediğimiz türden kara mizah ve lezzetli süslü diyaloglar sunabileceği bir yer. (The Coens’in ” A Serious Man ” filmi de Netflix’te yayınlanıyor.) Netflix’te

Leave a Reply