Sosyal Medya Nedir?

Sosyal medya terimini, muhtemelen sadece işleri daha da karmaşıklaştıracak bir grup sıkıcı jargon kullanarak tanımlamak yerine, belki de daha net bir anlayış elde etmenin en iyi yolu onu daha basit terimlere ayırmaktır. Bunun için de her kelimeye ayrı ayrı bakalım.

  • “Sosyal” kısım: İnsanlarla bilgi paylaşarak ve onlardan bilgi alarak diğer insanlarla etkileşime girmeyi ifade eder.
  • “Medya” kısmı: İnternet gibi bir iletişim aracına atıfta bulunur. (TV, radyo ve gazeteler daha geleneksel medya biçimlerinin örnekleridir.)

Şimdi bu iki ayrı terimi, temel bir tanım haline getirebiliriz:

Sosyal medya, insanların bilgi paylaşarak ve tüketerek birbirleriyle etkileşime girmelerini sağlayan web tabanlı iletişim araçlarıdır. Evet, web tabanlı iletişim araçları geniş bir tanımdır. Ancak sosyal medyanın çok geniş bir terim olduğunu unutmayın.

Sosyal medya; insanların hızlı paylaşım yapabilmesini veya paylaşımlarda bulunan kişileri takip edebilmelerine olanak tanıyan platformları ifade eder. Bu sosyal medya uygulamaları; hızlı ve gerçek zamanlı olarak içerik paylaşımları yapılmasını sağlıyor. Birçok kişi sosyal medyayı akıllı telefonlarında veya tabletlerinde uygulamalar olarak tanımlıyor; ancak gerçek şu ki, bu iletişim aracı bilgisayarlarla başladı. Bu yanlış anlama, çoğu sosyal medya kullanıcısının araçlarına uygulamalar aracılığıyla erişmesinden kaynaklanmaktadır.

Sosyal Medya Ne İşe Yarar?

Birçok kişi sosyal medyayı arkadaşlarıyla ve ailesiyle iletişimde kalmak ve etkileşimde bulunmak için kullanırken, diğerleri farklı topluluklarla iletişim kurmak için kullanır. Birçok işletme, sosyal medyayı ürünlerini pazarlamak ve tanıtmak için kullanmaktadır. Ayrıca, işletmeden tüketiciye (B2C) web siteleri, kullanıcılar için yorum alanları gibi sosyal bileşenler içerir. 

Sosyal medya; Twitter, Facebook, LinkedIn, Instagram gibi bazı sosyal medya örnekleriyle mobil uygulamalara erişim sayesinde daha büyük ve daha erişilebilir hale geldi.

Sosyal Medya Uygulamaları Nelerdir?

  • Facebook: Kayıtlı kullanıcıların profil oluşturmasına, fotoğraf ve video yüklemesine, mesaj göndermesine ve arkadaşlarınızla, ailenizle ve iş arkadaşlarınızla iletişim halinde olmasına olanak tanıyan popüler bir ücretsiz sosyal ağ web sitesidir.
  • Twitter: Kayıtlı üyelerin tweet adı verilen kısa yayınlar yayınlamasına olanak tanıyan ücretsiz bir mikroblog hizmetidir. Twitter üyeleri birden çok platform ve cihaz kullanarak tweet yayınlayabilir ve diğer kullanıcıların tweetlerini takip edebilir.
  • LinkedIn: Özellikle iş dünyası için tasarlanmış bir sosyal ağ sitesidir. Sitenin amacı, kayıtlı üyelerin tanıdıkları ve güvendikleri kişilerden profesyonel olarak iletişim ağları kurmalarını ve belgelemelerini sağlamaktır.
  • Pinterest: Çevrimiçi bulunan resimleri paylaşmak ve kategorilere ayırmak için kullanılan bir sosyal küratörlük web sitesidir. Pinterest kısa açıklamalar gerektirir, ancak sitenin ana odağı görseldir. Bir görüntüye tıklamak kullanıcıyı orijinal kaynağa götürür. Örneğin, bir çift ayakkabının resmini tıklamak kullanıcıları bir satın alma sitesine yönlendirebilir ve yaban mersinli kreplerin bir görüntüsü tarife yönlendirebilir.
  • Instagram: Instagram ve Facebook gibi diğer büyük sosyal ağlar, hikayeler özelliği için Snapchat’ten ilham aldı ve neredeyse aynı özellikleri kendi platformlarına entegre etti, böylece kullanıcılar sadece 24 saat boyunca görüntülenebilecek hızlı fotoğrafları veya kısa videoları paylaşma şansına sahip oldu.
  • Snapchat: Sosyal medya evriminin ön saflarında yer alan bir sosyal medya platformudur. Tüm arkadaşlarımız ve takipçilerimiz için güncellemeleri patlatmak yerine, gerçek hayatta iletişim kurarken Snapchat’i daha çok kullanıyoruz; yalnızca belirli zamanlarda belirli kişilerle.

Leave a Reply