Sosyal Medya Uzmanı

Herhangi bir alanda uzman olan mutlaka bir otorite değil, o alanda kapsamlı bilgi ve beceriye sahip olan kişidir. Sosyal Medya Uzmanı, sosyal medya pazarlamasında uzmandır. Sosyal medya kanalları üzerinden pazarlamanın temellerinin farkında olan, farklı sosyal medya araçlarını ve analizlerini anlayan kişidir. Bir sosyal medya uzmanı, sosyal medya kanalları üzerinden pazarlama hedeflerine nasıl ulaşılacağının ve müşterileri sosyal medyada ikna edebilecek harika bir mesajın nasıl yazılacağının farkındadır.

Sosyal Medya Uzmanı Ne İş Yapar?

Sosyal medya, dijital pazarlamanın çok önemli bir parçasıdır; çünkü marka bilinirliği oluşturmak için dijital alanda bunu yapmak için en iyi araçtır. Facebook, platformunda 2 milyar kullanıcıyı aşmak üzeredir (dünyanın neredeyse 1/3’ü). Sonra Instagram, Snapchat, Twitter, LinkedIn ve benzeri diğer önemli platformlarda var ve tüm bu platformlar büyüyor. Bu, markaların hedef müşterilerine ulaşması için sosyal medyanın giderek daha önemli hale geldiği anlamına geliyor. Bu ortamdan faydalanma ihtiyacı arttıkça, bu işi yapmak için gereken sosyal medya pazarlama uzmanlarının sayısı da artmaktadır.

Nasıl bir sosyal medya pazarlama uzmanı olacağımızı tartışalım:

Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Olunur?

Nasıl sosyal medya uzmanı olunur? Bu, pratik deneyimdir. Tabii ki teorik bilgi de gereklidir, ancak sosyal medya pazarlamasında ustalaşmak için tekniklerin yanı sıra ustalığı da kazanmak gerekir. Bunun dışında, dijital pazarlama sertifikaları da işe başlamanın ilk aşamalarında çok yardımcı olabilir; ancak işe girdikten sonra önemli olan pratik deneyiminiz ve performansınızdır.

Bu üç alanı tek tek tartışalım:

Teorik Bilgi

Sosyal medya pazarlaması hakkında teorik bilgi geliştirmek için en iyi yollardan biri, sosyal medya uzmanlarının bloglarını okumaktır. Bu üçüncü taraf bloglarının yanı sıra, sosyal medya pazarlama uzmanı olmayı öğrenmek için çok yararlı bir kaynak da Facebook, Twitter, LinkedIn ve diğerleri gibi sosyal medya kanallarının sahip olduğu blogları takip etmektir. İşte bununla ilgili ayrıntılar:

Facebook Blogs

Facebook Pazarlama Kaynakları: Yararlı bilgilerden kişiselleştirilmiş desteğe kadar markaların işlerini pazarlamasına yardımcı olacak Facebook araçları hakkında bilgi edinin.

Facebook Pazarlama: Facebook aracılığıyla gerçekleştirilebilecek farklı iş hedefleri, Facebook sayfalarının nasıl oluşturulacağı ve tanıtılacağı, Facebook reklamlarının nasıl oluşturulacağı ve Facebook Insights kullanılarak sonuçların nasıl ölçüleceği hakkında bilgi edinin.

Endüstriler için Facebook: Finansal hizmetler, Perakende ve e-ticaret, oyun, eğlence ve medya, telekomünikasyon, restoranlar, tüketici ambalajlı ürünler gibi belirli bir endüstri için özel olarak tasarlanmış Facebook çözümleriyle iş hedeflerine nasıl ulaşacağınızı öğrenin.

Facebook’tan İlham Alın: Facebook’ta markaların gerçek hayattaki başarı hikayelerini okuyarak ilham alın.

Facebook Business News: Facebook tarafından yapılan en son özellikler ve diğer teknolojik gelişmeler hakkında bilgi edinmek için bunu okuyun. Bir sosyal medya uzmanının kendini en son gelişmelerden haberdar etmesi gerekiyor.,

Twitter Blogs

Twitter Pazarlama Kaynakları: Twitter kullanarak pazarlama hakkında bilgi edinin. Bu blogda dört ana bölüm vardır: 

  • Ürün haberleri, En iyi uygulamalar, Araştırma ve Etkinlikler.

Twitter Trendleri: Bu blogda üç bölüm vardır: Twitter Trendleri, Başarı Öyküleri ve Çözümleri. Bazı yararlı Twitter pazarlama ipuçları, gerçek hayattaki vaka çalışmaları ve Twitter’da sonuç oluşturma ve ölçme yöntemleri hakkında bilgi edinin.

Diğer Bloglar

Bahsettiğim gibi, tüm sosyal medya kanallarının platformlarıyla ilgili pazarlama ipuçlarını paylaştıkları kendi yerel blogları var. İşte liste:

  1. LinkedIn
  2. Instagram
  3. pinterest
  4. Snapchat

Tüm bunlar sosyal medya pazarlamacısı olmak için harika kaynaklar.

Pratik Deneyim

Sosyal medya pazarlamasında pratik deneyim aşağıdaki yollarla elde edilebilir:

  1. Mesleki Eğitim
  2. Sosyal Medya Uzmanı
  3. Sosyal Medya Pazarlaması Kursu

Dijital pazarlamada eğitmen önderliğinde eğitim kursları düzenleyen birçok şirket var. Profesyonel bir eğitim enstitüsünden eğitim almanın yararı, kişinin öğrenmeyi hızlı bir şekilde ve organize bir şekilde almasıdır. Ayrıca, hedef kitleyi tanımlamak, kampanyaları oluşturmak, sosyal medya reklamlarını oluşturmak, sonuçları ölçmek vb.

Sektör Deneyimi

Hiçbir şey, bazı markalar için sosyal medya pazarlama kampanyaları yürütmenin gerçek deneyimini yenemez. Bazı dijital pazarlama ajanslarında veya bazı markalarda sosyal medya işleri alabilirsiniz. Günümüzde hemen hemen her şirket, büyük ölçüde dijital pazarlamaya ve özellikle sosyal medya pazarlamasına yatırım yapıyor. Şirketlerin marka bilinirliği yönünden bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu yüzden bu işi yapmak için bir sosyal medya uzmanı veya dijital pazarlama uzmanı tutuyorlar. Nasıl bir sosyal medya uzmanı olmak istiyorsanız, o zaman bu kampanyaları başarılı bir şekilde yürütmenin ve markanın sosyal medyayı kullanarak istediği sonuçlara ve hedeflere ulaşmanın en iyi yoludur.

Bonus İpucu

İstediğiniz işi elde ettiğinizde, tüm enerjinizi sosyal medya planlarını oluşturmaya ve yürütmeye harcayın. Yeni ve daha iyi teknikler öğrenebilmeniz için işvereniniz çerçevesinde mümkün olduğu kadar deney yapın. Ayrıca, okuyarak ve sosyal medya alanındaki en son gelişmeleri takip ederek öğrenmeye devam edin. En önemlisi, sonuçları ölçün. Her zaman ne yaptığınızı, neden yaptığınızı ve aynı sonuçlardan ne elde ettiğinizi takip edin? Profesyonel olarak gelişiyor musunuz? Markanızın /müşterinizin büyümesine yardımcı oluyor musunuz?

Leave a Reply