Ücretsiz Domain Alma | Domain ve Hosting Nasıl Alınır?

Bir önceki yazımızda; blog nedir, blog türleri nelerdir, blog sitesi kurmadan önce nelere dikkat edilmeli gibi konulara değinmiştik. Bu yazımızda ise direkt işe kuruluyor ve domain ve hosting nasıl alınır onu açıklayacağız. Ayrıca, yazımızda ücretsiz domain alma nasıl olur onu da detayları ile paylaşacağız. Keyifli okumalar!

Aşağıdaki yazımıza da göz atabilirsiniz:

Ücretsiz Domain ve Hosting Satın Alma

İlk olarak ücretsiz domain adını belirlemelisiniz. Kendinizi veya yayınlayacağınız içerikleri yansıtan bir alan adı (domain) tercih edebilirsiniz. Ancak seçenekleri azaltmak için; Godaddy, Natro, İsim Tescil gibi alan adı sağlayıcılarından arama yapmalısınız. Yani karar verdiğiniz ücretsiz domainin alınıp alınmadığını öğrenmelisiniz.

Eğer seçtiğiniz ücretsiz domain daha önce alınmamış ise artık gönül rahatlığı ile satın alabilirsiniz. Şimdi sizlere bu aşamada çok işinize yarayacak bir indirim kodundan bahsedeceğim. wpmavi.com’un bir yazısında denk geldiğim indirim kodunu kullanarak, ben de tam 3 site satın aldım. Bu indirim kodu sayesinde, alan adı ve mail adresi ücretsiz hale geliyor. Yani sadece hosting ücreti ödeyerek, site sahibi olabiliyorsunuz. Bu linke tıklayarak, indirim kodunun yayınladığı sayfaya gidebilirsiniz (domain ve hosting satın alma bölümünde kod yer alıyor). İndirim koduna tıkladığınızda da karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacaktır:

Başlayın” yazısına tıkladıktan sonra, ücretsiz alan adını seçebilirsiniz.

Seçin ve Devam Edin” butonundan sonra ödeme işlemini tamamlayabilirsiniz. Ancak önce üye olmayı unutmayın. Sepetinize otomatik olarak, “cPanel ile Ekonomik Linux Hosting” ve “GoDaddy Kurumsal E-postası” eklenecek. Ve tabii ki ücretsiz alan adı.

Hesabınızı oluşturduktan sonra yine sepetinize gelin ve ödemeyi onaylayın. Karşınıza bu sefer adres ve hesap bilgilerinizi gireceğiniz bölüm çıkan. Bu bölümde sizden istenen tüm bilgileri eksiksiz olarak girmelisiniz. Kart bilgilerinizi de girdikten sonra “Kaydet” butonuna tıklayın. Ardından da ekranın sağ alt köşesinde yer alan “Satın Alma İşlemini Tamamla” butonuna tıklayın. 

Satın alma işleminin tamamlanmasının ardından, sistem sizin e-postanıza makbuzu gönderecek ve e-postanızı onaylamanızı isteyecek. Ve sakın unutmayın ki, kullanmadığınız veya şifresini hatırlamadığınız hiçbir e-posta bilgisini girmeyin. Çünkü sık sık bu e-postaya ihtiyacınız olacak ve aktif olarak kullanmanız gerekecek. 

E-postanızı da doğruladıysanız, geriye sadece sitenizi kullanıma açmak kalıyor. Diğer yazımızı da okuyarak, WordPress ile ücretsiz site kurulumu yapabilirsiniz.

Leave a Reply